Nosemóza – časté onemocnění včelích společenstev
Nosemóza (někdy také nosematóza) představuje vážné onemocnění dospělých včel včetně samotné matky. Jedná se o infekci způsobenou specifickými houbovými mikroorganismy z rodu Nosema. Dříve tyto organismy patřily mezi prvoky, avšak od roku 2006 jsou na základě genetických analýz klasifikovány jako vnitrobuněčné parazitické houby (Fungi), které parazitují v zažívacím ústrojí napadených včel.
Původci nosemózy u včel medonosných
U včely medonosné rozlišujeme tři druhy hmyzomorek:
- Nosema apis – hmyzomorka včelí (tradičně dominovala v ČR)
- Nosema ceranae – hmyzomorka východní (aktuálně dominující druh)
- Nosema neumanni – hmyzomorka Neumannova (v ČR se nevyskytuje)
Zatímco Nosema apis způsobovala především průjmová onemocnění s pozvolným průběhem, nově se v naší oblasti masivněji rozšířil druh Nosema ceranae. Tato hmyzomorka má kratší životní cyklus (cca 8 dní) a vede k rychlejšímu úhynu napadených včel. Napadení hmyzomorkou Neumannovou zatím nebylo v České republice zaznamenáno.
Jak se nemoc šíří a jak dochází k nákaze
Spory hmyzomorky se do úlu nejčastěji dostávají skrze kontaminovanou potravu nebo vodu. Zdrojem infekce mohou být také nakažené včely z jiných společenství, samotný včelař nebo dokonce jiní škůdci. Například opakovaným používáním kontaminovaného díla (souše, rámky) či pomůcek může včelař nevědomě rozšířit nemoc mezi další včelstva. V úlech se nemoc prohlubuje a dále šíří také kvůli požírání výkalů, tzv. koprofágií.
Příznaky a dopady onemocnění
Hmyzomorka napadá epitel trávicího systému včel. Postižené včely ztrácejí schopnost správně trávit potravu, dochází u nich k narušení metabolismu živin (bílkoviny, tuky) a tím k redukci produkce mateří kašičky i dalším funkčním omezením (např. schopnost krmit matku a plod). Nemocné včely vykazují rychlé stárnutí, zvětšený zadeček, průjmová onemocnění (úplavici) a předčasně hynou. Typickým projevem onemocnění v úlech bývá pokálený leták, česno či přední stěna úlu, ale i slabý jarní rozvoj.
V zimních měsících, pokud včely nemají možnost proletu a vyprázdnění se, včelstvo kolabuje a může zcela uhynout.
Diagnostika onemocnění
Pro potvrzení nosemózy je ideální zaslat vzorek asi 30 uhynulých včel na laboratorní rozbor. Zkušenější včelaři s mikroskopem a znalostmi mohou sledovat přítomnost hmyzomorky sami. Rozměry spór obou hlavních druhů se liší:
- Nosema apis: spory jsou oválné až soudkovité, délka 4,9–6,9 μm, šířka 2,7–3,9 μm.
- Nosema ceranae: spory válcovité, délka 3,9–5,4 μm, šířka 2,0–2,9 μm – jsou tedy drobnější než spory u Nosema apis.
Preventivní opatření a správný postup včelaře
Přestože stoprocentně efektivní ochrana neexistuje, včelař může nosemóze úspěšně předcházet pomocí správných zásad:
- Udržujte optimální tepelný režim úlu v létě i v zimě.
- Včasně obměňujte a dezinfikujte plásty a úlové příslušenství.
- Nespojujte slabá či nemocí oslabená včelstva.
- Neopakujte použití rámků či souší postižených uhynulých včelstev.
- Pokud matka vykazuje známky onemocnění, co nejdříve ji vyměňte.
Zkušenosti z praxe od včelaře Pavla Féra
Ve vlastním experimentu jsem provedl laboratorní vyšetření vzorků včel ze svých stanovišť a porovnal výsledky nakažení nosemózou, přítomnosti varroázy a výnosů medu. Všechny pozitivní vzorky prokázaly infekci druhem Nosema ceranae. Nejvíce nakažená včelstva se nacházela na vlhčím a chladnějším stanovišti poblíž potoka s nedostatkem přímého slunečního záření. Toto stanoviště jsem následně raději zrušil.
Výzkum neukázal jasný vztah mezi produkcí medu a zimním výskytem nosemózy či přítomností varroázy. Ukázalo se ale, že zdraví včel úzce souvisí nejen s léčebnými postupy a pečlivostí samotného včelaře, ale také s výběrem vhodné lokality pro včelín.
z časopisu včelařství Pavel Fér učitel včelařství