Včelí úly

http://www.vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/obr-0/u2.jpgNikdo jistě nepochybuje, že dobrý úl, je schopen snížit obtížnost a namáhavost včelařské práce. Dobrý úl má i vliv na zdravotní stav včelstev. Nejvíce to oceníte, pokud vlastníte větší množství včelstev. V podstatě není rozhodující jaký máte typ rámků, je ale potřeba zachovávat jednotnost vybavení a přemýšlet spíše nad tím, jak si usnadnit práci. Nezapomínejte i jaké jsou snůškové možnosti v oblasti, kde chceme včelařit. Při výběru úlů vezměte také na vědomí, na které typy včelích úlů existují dotace na podporu začínajících včelařů. Je dobré myslet na další sezonu hned začátkem roku, nebo nejlépe ještě na podzim před novou sezonou.

Úly včelaři rozdělují na dvě základní části: plodiště a medník. Další části mohou být: odnímatelné dno, odnímatelný ústupek, náhradní nástavky, krmítko a nějaké víko.

Rozměry moderního rámku 39 x 24

Horní loučka: délka: 417 +- 1 mm); šířka: 28 mm; tlouštka: 12 mm (s ubráním na ouška)
boční loučka: šířka: 28 mm; tloušťka 8 - 9 mm
spodní loučka - trámek: 10 x 12 mm, nebo 10 x 10
Spodní loučka je zapuštěna do bočních louček, které mají pro spodní loučku vyfrézovány "výřezy" - "kapsy".

Širší horní loučka (28 mm) mj. způsobuje, že včely i při tloušťce loučky pouhých 12 mm méně prostavují mezeru mezi nástavky. Prostavovování je výhodné pro včely, ale nevýhodné pro včelaře. Širší horní loučkou lze tedy dosáhnout podobného efektu, jakého dosahuje rámek Langstrothu velikou tloušťkou horní loučky 19 mm.

Do standardizovaného čtvercového nástavku pro rámkovou délku 39 cm (viz výše) se vejde 10 rámků pro meziplástovou rozteč 38 mm. Vnitřní (čistý) rozměr plástu 39*24: 37,3 * 21,6 => čistá plocha = 805,68 cm2 -- 8,06 dm2

11 plástů: 11 x 8,06 = 88,66 dm2 (70928 buněk)
10 plástů: 10 x 8,06 = 80,6 dm2
9 plástů: 9 x 8,06 = 72,54 dm2

3/4 Langstroth nástavek má 83 % plástové plochy nástavku s deseti rámky 39*24

Srovnání tíhy obsahu (medu) zamedovaného nástavku:
místo 30 kg (nástavek 10 x 39*24) váží 3/4 Langstroth nástavek 25 kg;
případně místo 25 kg - 21 kg

Další údaje

Počet buněk na 1 dm2 plástu po obou stranách = 800
1 kg včel = asi 10.000 jedinců

Nástavkové úly rámkové míry 39 x 24

http://www.vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/obr-0/u12.jpgNástavkové úly této míry jsou u nás nejpoužívanější a rámek míry 39 x 24 je nejrozšířenějším. Je tomu tak díky úlové reformě v roce 1904 v Brně. Jde o tzv. Adamcovu míru, která vznikla jako kompromis z rámků původních 24 x 13 daných do sebe 3 x 13 = 39. Nástavky se využívají k vysokonástavkovému včelaření  za použití mateří mřížky. Jde o tradiční způsob včelaření vhodný pro začínající včelaře.

 

 

Nástavkové úly Langstroth

Nástavkový úl Langstroth je jednoduchý a světově nejrozšířenější úlový systém. Úly konstrukce Langstroth přináší možnost jednoduchého a levného včelaření  pro každého.

I když je  všeobecně známo, že u výroby velkých sérií, lze podstatně snížit náklady na výrobu. Ve včelařině je to problém díky roztříštěnosti mnoha úlových systémů. Mnoho včelařů si zachovává typ úlu, se kterým začínali a často i mladí včelaři pokračují s typem úlu, který používali například jejich rodiče. V takovém tržním prostředí, je pak jakékoliv sjednocení standardů a hromadná výroba jednoho typu úlu velmi obtížná. Proto je v ČR mnoho spíše menších výrobců úlů, kteří se zabývají výrobou desítek maximálně stovek kusů. Za takových podmínek je opravdu problém začít velkosériovou výrobu a snížit výrobní náklady.

Langstrothův úl je nástavkový typ včelího úlu. Ve světě je hojně rozšířen a vymyslel ho Lorenzo Langstroth.
Úl se skládá ze dna, nástavků a střechy. Nástavků může být několik typů. Vysoké nástavky používají někteří včelaři v plodišti, protože se tím nerozděluje plodové hnízdo. Nízké nástavky se používají zejména v medníku. Díky jejich menší výšce je nástavek plný medu lehčí a tak umožňuje jednodušší manipulaci slabším včelařům. Dno se může použít jednoduché nízké, nebo vysoké, do kterého je možno zabudovat větrací síťku a vkládat podložky na zjišťování nákazy varroázou.

You have no rights to post comments