Med z Českého ráje

Jako správní včelaři i my samozřejmě nabízíme širokou škálu medů, které sjednocujeme pod naší značku Medů z ráje, které by Vám chtěli nabídnout ten nejlepší český med, u kterého máte jistotu, že jej včely nanosili z čistého prostředí, které nejsou nikterak upravovány, a které jsou produkovány, stáčeny a nabízeny pouze z oblasti Českého ráje. Naše včelnice nemají nikterak velké kapacity, a tak se může stát, že Vám některé druhové medy nenabídneme, zvláště pokud je špatný rok a slabá snůška, přesto se snažíme všem našim zákazníkům nabídnout co nejširší sortiment tohoto "nejzdravějšího mlsání".

Naše včelnice jsou situovány v okolí městečka Rovensko pod Troskami, kde také máme provozovnu s obchůdkem, kde si naše medy můžete přímo koupit. Včelnice pak máme v okolních vesnicích, a tak Vám každá z nich může nabídnou jedinečný a originální med z Českého ráje. O prospěšnosti medu bylo napsáno již mnohé, určitě nebude na škodu si několik hlavních výhod zopakovat a připomenout si, že mlsat se dá i zdravě.

Správný český med

Bohužel stále mnoho z nás je nuceno si kupovat med z českých obchodů, kde často nekoupíte dobrý český med, ale pouze směšnou napodobeninu medu, nebo medy míchané s levnými medy z jižní Ameriky či dokonce Číny. Tyto medy bývají často tepelně upraveny tak, aby nekrystalizovali, což se nám na první pohled může líbit, je však potřeba si připomenout, že med, který nekrystalizuje není pravým medem. Tepelně upravený med přichází o řadu svých prospěšných látek, a je degradován pouze na sladkou surovinu, která se pomalu nehodí ani na vaření.

Průměrný Čech spotřebuje za rok přibližně jedno a půl kila medu, určitě tak není od věci si za toto kilo a půl medu zaplatit adekvátní cenu a mít jistotu, že jsem za své peníze dostal poctivou surovinu, pocházející z České republiky, vyprodukovaný českými včelaři.

Včely z Českého ráje

Jak již název a značka našeho medu napovídá, naše medy pochází pouze z Českého ráje a jeho nedalekého okolí. Protože odsud přímo pocházíme, a celý život zde žijeme, víme dobře, ve kterých oblastech nám místní kraj může nabídnou zajímavou snůšku medů, které produkujeme. Protože je Český ráj jednou z nejnavštěvovanějších oblastí Česka, není zde příliš známek po zemědělských monokulturách, a tak jsou naše medy vždy originální skladbou místního rostlinstva. Minimum pylu a nektaru pak naše včely nanosí z upravovaných polí, většina medu pochází z rozsáhlých luk, pastvin, lesů a také ovocných sadů.

Včelnice ve Veselé

V malebné obci Veselá naše včelařská kariéra začala. Naše včelnice je umístěna přímo v obci, která se vine v údolí říčky Veselky. Naše včelnice je zde také největší, a je spojena s naší "včelí školkou", kde si vychováváme nová mladá včelstva, a nové silné včelí matky, které je nutné jednou za čas měnit v každém úle.

Naše včelky zde nosí med především z okolních zahrad a zahrádek, které nabízí dostatek nektaru z ovocných keřů a stromů. Pilnější včelky, které se odváží dále od svého obydlí, pak navštěvují rozsáhlé louky a pastviny, na kterých je dostatek lučního kvítí. Pole a políčka v okolí vesnice patří povětšinou soukromým farmářům, a tak zde nejsou žádné monokultury plodin, ale rozmanitá nabídka pylů a nektarů. Naše medy z této oblasti tak obsahují minimum řepky, dají se charakterizovat jako směs lučních květů a ovocných stromů. Díky dostatku lesů v okolí pak máme také silnou snůšku lesních medů, které jsou směsí jak z jehličnatých, tak hlavně z listnatých lesů. Však se také okolními lesy klikatí zlatá stezka Českého ráje, a tak je místní lesní med opravdu tím zlatým medem, který by měl každý z vás alespoň jednou za život ochutnat.

Včelnice ve Václaví

Naše včelnice v obci Václaví je druhou včelnicí, kterou jsme založili. Obec Václaví se nachází na úbočí vrchu Kozákov, který mnozí z vás jistě znají.

Med z této oblasti se dá charakterizovat především jako med z ovocných stromů, převážně pak jabloní, třešní a švestek. Když už jsou ovocné stromy odkvetlé, hledají si včely potravu na okolních loukách a pastvinách, které jim nabízí dostatek lučního kvítí. Opět pak platí, že pouze minimum medu z této včelnice pochází ze zemědělsky udržovaných polí. I když v okolí není příliš lesů, naše pilné včelky jsou i tak schopny nám v pozdním létě nanosit z okolních stromů a remízků nanosit pravidelnou dávku lesního medu, která sice není velká, ale o to více si jí vážíme.

Včelnice v Žernově

Obec Žernov je malá víska nedaleko městečka Rovensko pod Troskami (kde funguje naše prodejna včelařských potřeb a kde máme i veškeré další zázemí). V okolí této obce se nachází desítky hektarů ovocných sadů, do kterých naše včelky pravidelně létají pro ten nejlepší ovocný nektar. Pochutnat si tak můžete na květových medech, převážně z jabloní, hrušní a slivoní. V této oblasti se nenachází téměř žádná řepková pole, proto se řepka nenachází ani v našem medu.

Samozřejmě máme i další, menší včelnice, o kterých nemusíme příliš hovořit. Jedná se o menší a kočovná stanoviště, která nám slouží pro získávání specifickým jednodruhových medů a k odchovu nových mladých včelstev.

Včelnice

- Naše včelnice plná zazimovaných oddělků -

Včelí med

- Včelnice u obce Žernov -

Včelí med z Českého ráje

- Podzimní klid na naší včelnici v obci Václaví -

Pravý včelí med

- Včelnice v obci Václaví, v pozadí s Kozákovským hřebenem -