Jak začít včelařit
Co je dobré vědět než začnete včelařit, co udělat a čemu se vyhnout. Kdo chce začít včelařit, by se měl na začátek porozhlédnout po svém okolí, najít včelaře s moderními názory, ochotného vám na začátek pomoci a poradit. Zkušený včelař vám může pomoct v prvních krůčcích, může vám ukázat co znamená práce se včelami, uvidíte pomůcky a poskytnout své zkušenost.
Na začátek včelaření je také dobré prostudovat si včelařskou literaturu. Po registraci v Českém svazu včelařů vám bude poštou zasílán svazový časopis, kde najdete spoustu důležitých informací, ale pouhé čtení samozřejmě nestačí, včelaření si prostě musíte vyzkoušet.
Včelaření znamená i riziko dostat občas nějaké to žihadlo. Při použití ochranných pomůcek, jako je klobouk ochranou síťkou a včelařské rukavice, můžete riziko bodnutí eliminovat. Tyto ochranné pomůcky doporučujeme každému začátečníkovi. Když si na včelí bodnutí zvyknete, můžete je odložit nebo je budete používat dál. Není také špatný nápad si koupit v lékárně antihistaminikum potlačující alergickou reakci buď lokálně ve formě gelu nebo celkově v tabletové verzi.
Z nářadí je dobré se vybavit rozpěrákem a dýmákem, jde o nutné a základní pomůcky. Úlové systémy složitou kapitolou a každý si podporuje to co mu vyhovuje a co používá. Včelaření na míře 39x24 je českou klasikou, jen nástavek s medem je pak drobek těžší. Pokud zvolíte nízkonástavkové systémy jsou o něco modernější. Určitě sáhněte po nových úlech.
Zvolte i vhodné stanoviště, kam se dostanete všemi pomůckami i při vytáčení medu. V hlavní snůšce je někdy kolem úlů docela frmol. Do včelstva si sežeňte vhodné matky od osvědčených chovatelů, včely budou sedět na plástech a nebudou bodavky.
Stanoviště včelstev tedy patří mezi základní činitele úspěchu ve včelaření. Většina včelařů hledá pomoc u zkušených včelařů nebo v odborné literatuře, což jsou nutnosti k úspěšnému včelaření. Nedaří-li se vám ve včelaření a přitom děláte vše dobře, pak hledejte chybu ve stanovišti. Včely musíte orientovat na správnou světovou stranu, ale jsou tu i další kritéria: průměrná roční teplota a její výkyvy, průměrný úhrn srážek, převládající větry, přístupnost vody, zastínění, dostupnost pastvy po celé snůškové období, zimování bez rušivých vlivů, vzdálenost od bydliště, přístupová cesta, bezpečnost pro ostatní osoby, souhlas majitele pozemku.
Tedy JV je nejlepší světová strana. Včely se sluncem vstanou ani ne moc brzy a ani ne moc pozdě. Průměrnou roční teplotu a její výkyvy neovlivníme, ovlivníme však zateplení úlů. Průměrný úhrn srážek také neovlivníme, kde více prší, je větší výnos nektaru a menší výnos medovice. Vliv převládajících větrů umírníme nesměřován í česna jiným směrem. Přístupnost vody je další důležitý faktor. Zastínění je vhodné zejména v odpoledních hodinách pomocí stínu ze stromů. Nezapomeňte zvážit i další faktory.
Časem budete potřebovat i potřeby k vytáčení med,u ale na začátek se tím nemusíte zabývat.
Mnoho především starších včelařů má poměrně zastaralý provoz. Neustálé přetírání úlů a zpravování starého nářadí, konání nepotřebných činností, to vše by se dalo nahradit moderním a efektivním způsobem.
V dnešní době nám zákonodárci přihráli zajímavé dotace, využijme je a pořiďme si z nich moderní vybavení. Bez využití techniky se konkurenci těžko ubráníte i v malém provozu a pokud jen zprostředkováváte prodej medu ze dvora. Schválně zvažte za kolik prodáváte med. A když se zeptáme proč nevylepšíte provoz, tak bude nejspíš reakce: kde na to mám vzít? K čemu je celá ČSV, když někdo pak prodává med pod cenou ve výkupu. Mnozí lidé už pochopili, že medy v hypermarketech nejsou medy, ale jen barevné cukry. Včelařte moderně a neházejte si klacky pod nohy.
Pro začátečníky doporučujeme využít různých výukových kurzů či přednášek, které jsou v dnešní době financovány z rozpočtu EU, tím pádem nejsou nijak drahé.
Nákup pro začátečníka
Na začátek včelaření nepotřebujete nějaké extra investice nebo profi vybavení. To, jestli si pořídíte jen nové včelí úly a dáte do nich oddělky nebo rovnou celá včelstva, závisí především na vašem rozpočtu. Včelstva jsou o dost dražší a pro převoz potřebujete veterinární potvrzení od Krajské veterinární správy. Nejlevnější je pořídit si nové nástavkové úly a oddělky. Včelstva si postupně rozšíříte zakoupením matek a smetením dělnic do nového úlu. Nespoléhejte však, že se vám hned všechno podaří, ono pořídit si 1 úl a čekat, že to nějak dopadne a bude hromada medu. Jednak se vám nevyplatí manipulace a také můžete udělat ihned nějakou chybičku, díky které vám včelstvo uhyne. Může to být veliké zklamání a ke včelaření se už nemusíte vrátit, proto si pořiďte včelstev více, cca 5, ať to pro začátek utáhnete. Nečekejte však 100% výsledky, může to být také velké zklamání, ale člověk se přece vždycky učí, a když udělá někdy chybu, tak ji je třeba opravit.
Kdy a kde začít včelařit?
Nejvhodnější období pro nákup včel je jaro, protože ihned můžete prožívat vývoj včelstva. Pokud si pořídíte včely v zimě, tak se třeba můžete utlouct nervozitou, protože do včel, kromě odposlechu a hlídání stavu úlu, nesmíte ani ťuknout. Ale můžete si nakoupit další úly a nářadí a´t to pro vás pak není taková zátěž až je budete potřebovat.
Měli bychom si najít vhodné stanoviště, které by pro včely přineslo dostatečné množství pastvy. Na jaře by se na blízku měly vyskytovat rostliny s velkou produkcí pylu, který je důležitý pro rozvoj včelstva. Během celého roku by v okolí mělo být dostatku nektaru či medovice. Při nedostatku surovin si ale taky umí poradit, uletí až 6 km za zdrojem. Rozvoj včelstva je pak drobek delší. Pro začátek se řiďte radou: "nic neuspěchat, akorát u včel udělat vše ve správné době".
Typ včelých úlů
Nejpoužívanější rámková míra v ČR je 39x24 cm. Existuje i řada dalších r.m., a také mnoho kombinací s vyššími a menšími rámky. Začátečník by si ale nijak neměl komplikovat život a zvolit si ověřený úl s ověřenou rámkovou mírou. Mezi ideální úl pro začátečníka patří úl nástavkový přístupný shora. Je důležité se nejprve naučit s takovýmto úlem zacházet teoreticky. Během praxe se určitě přesvědčíte, co vám vyhovuje.
Nákup pomůcek
Nelze se obejít bez řady pomůcek ve včelaření, a některé nejsou nijak levné. Je sice mnoho končících včelařů, kteří vám pomůcky odprodají daleko levněji, ale hodně z nich jsou ale už staré a možná i poškozené, mohou také přenášet nemoci. Pokud budete v budoucnu plánovat i více stanovišť, tak musíte mít také vždy jednu sadu pro stanoviště, aby nedocházelo k přenosu nemocí.
Ochrana
Jakmile včela spadne na zem, což je na denním pořádku, tak podle svého pudu šplhá nahoru po nohách, a až se vyšplhá víš, tak bodne. Je dobré volit oblečení bílé barvy, na kterou včela neútočí, protože žádný přirozený predátor bílou barvu nemá. Včelařské rukavice nejsou naprosto nezbytné, protože když pracujeme s rukavicemi, tak také ztratíme cit v rukou a můžeme nějakou tu včelu rozmáčknout, která vydá takový puch, že na vás ostatní včely budou nalétávat a popichovat vás.
Medobraní
Pro medobraní musíte mít především medomet pro oddělní medu z rámku pomocí odstředivé síly, lze si ho však na začátek vypůjčit u zkušeného včelaře. Pro rychlé odstranění včel z medníku je dobré mít včelí výkluz. Dále odvíčkovací talíř pro odkapání medu z rámku, který je na ním upevněn, vidličku pro odvíčkování plástve, cedník na oddělení nečistot a zbytku vosku od medu, který teče z medometu. Sklenice pro uskladnění a prodej a také etikety na sklenice pro snadný prodej.
Stojí to vůbec za to?
Kladete-li si teď otázku, jestli to stojí za to, pak není nic jednoduššího, než si to vyzkoušet. Je dobré se pak vyrábět co možná největšího spektra produktů: med, medovina, vosk, propolis, pyl, jed, mateří kašička, ovčelená voda nebo vzduch. Také se musíte snažit o co největší zpeněžení hlavního produktu, čili medu. Nepodceňujte se a své úsilí prodávejte za objektivní cenu, bohužel se řada spotřebitelů řídí především cenou, i když to není správný ukazatel.