Jak vyzimovat záložní matky

Během zimy, a hlavně při jarní prohlídce musí mnohdy včelař řešit, jak nahradit ztracenou matku. Pokud má v zásobě oddělek s kvalitní matkou, může lehce přidat celý oddělek, a tím nejen nahradit ztrátu matky, ale také posílit vyzimované včelstva. Máme-li však pěkné silné včelstvo a je potřeba nahradit jen matku, je její sehnáni problémem.

Následující rady platí i pro včelaře, kteří nechtějí navyšovat počty včelstev a zimovat oddělky s vyššími náklady pouze kvůli záložní matce. Zimovaní náhradních matek má své zákonitosti, jako je např. dostatek tepla, dostatek zásob, možné kladení matek apod.

V létě, v době chovu matek se zaplodované rámky vezmou a po rozdělení se vloží do mini úlku, kde se provádí chov matek. Matky, které chceme upotřebit jako náhradní matky, zůstanou v mini úlku. A to bud v plemenáčku se 4 polovičními rámky nebo v šestirámkovém mini úlku s možností přidávání nástavku, stejně jako tomu je v samotných úlech.

Zimujeme-li matičky na 4 polovičních rámcích, je potřeba během zimy takovéto včelstvíčko přikrmovat nebo doplnit zásoby zásobním rámkem. U šestirámkoveho plemenáče je již zásob dost na to, aby včelstvo samo přežilo zimu. K uteplení takovýchto úlku je zapotřebí minimálně 3 cm extrudovaný polystyren XPS, ale nejoptimálnější je použití polystyrenu o tloušťce 4-5 cm. K uteplení víka je pak zapotřebí polystyren minimálně 1,5 až dvojnásobku síly stěny. Je-li tedy stěna 4 cm, je potřebná tloušťka na víku minimálně 6 cm. Pokud vytvoříme takovýto mini úlek správně, naskytne se nám během zimy nádherná podívaná na přelézající matku, která ale mnohdy i část dne stráví mezi vrchní loučkou a strůpkovou folií.

Nejmenším možným a samostatně vyzimovatelným včelstvíčkem v přírodě, tedy na včelnici, se jeví plástová velikost přepočtena na Adamcovu míru jako 1,5 rámek 39 x 24. Ale je potřeba doplnění zásob během zimy. Nejefektivněji je provést doplnění zásob zásobním plástem. Toto doplněni se provádí jednoduše záměnou již prázdné souše za zásobní plást, který se vloží do včelstvíčka blíže ke včelám, aby s ním měly kontakt.

Samozřejmostí takovýchto úlků je varroa podložka. Stejně jako strůpková folie pro snadnou kontrolu včelstvíčka. Dnes je již běžné, že dna natíráme různými barvami, a doplňujeme je i geometrickými tvary usnadňujícími orientaci létavkám i oplodněným matkám vracejícím se ze snubního letu. Výrazným nátěrem můžeme také opatřit i samotné nástavky, což pomáhá létavkám daleko snadněji nacházet svůj úl.

Umístění úlku či přímo „baterie“ těchto úlků by mělo být stranou od kmenových včelstev. V ideálním případě s česnem orientovaným na jinou světovou stranu. Je také vhodné postavit mini úlky za keře či plemenáčku na polovičních rámcích podobné překážky, a to z důvodu vhodného závětří a v důsledku toho lepšího klimatu pro samotné včelky.

Samostatným problémem je umístění úlku na podstavce. Pro oplodnění matek je vhodnější umístěni při zemi, jak se říká „mezi kopřivami". Ale pro zimovaní je vhodnější úlky opravdu položit na podstavce aspoň 30 cm nad zem. Je to kvůli přízemním mrazíkům, ale také z důvodu nežádoucí vlhkosti, která by mohla jinak snadno vstupovat dnem do úlku.

Shrneme-li na závěr potřeby pro zdárné zazimování matičky v úle, zjistíme následující. Mini úlek by měl být vyroben z kvalitního XPS polystyrenu o optimální tloušťce stěny 4 cm, s varroadnem, s nastavitelným a uzavíratelným česnem, aby nedocházelo k vyloupení úlku. Také dno by mělo být opatřeno prostorným letákem, opatřený stříškou, aby do úlku a na včely přilétající za počínajícího deště, nepršelo. Úlek by měl být dále opatřen strůpkovou z folií pro přehled a s možností nahlížet do včelstva během zimy bez většího rozrušení včelstva. Díky této folii můžeme také lépe kontrolovat, zdaje ve včelstvíčku stále dost zásob. Náklady na takovéto zazimováni náhradních matek nejsou veliké. Zato radost při zachránění kmenových včelstev je o to větší.

Z časopisu včelařství od autora:
Jindřich Meduna

Popsaný způsob přezimování záložních matek je v našich přírodních podmínkách reálný. Vyžaduje více včelařovy pozornosti, než záložní včelstvo na běžné rámkové míře, nicméně matka je opravdu schopna přezimovat s relativně malým množstvím dělnic. Rozvoj takto malého včelstva
na jaře rozhodně nedává základ k vytvoření včelstva běžné velikosti. Může sloužit jen k přezimování matky a jejímu zužitkování do osiřelého včelstva.

Důležitou podmínkou přezimování i takto malého včelstva je ošetření osazenstva oplodňáčku v podletí i na podzim proti varroáze. Množství aplikační dávky léčiv musíme přizpůsobit odpovídajícím poměrem k síle včelstva. Pakliže to neuděláme, osazenstvo oplodňáčku uhyne na začátku jara a zároveň se oplodňáček stane potenciálním zdrojem nákazy pro ostatní včelstva na stanovišti.

Z časopisu včelařství od autora:
Ing. Pavel Cimala

 

You have no rights to post comments