O včelích úlech

http://www.vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/obr-0/u4.jpgVčelstvo je společenství včel o jedné včelí matce, tisících včel dělnic a v určitém období i o několika stech včel trubců. V letních měsících byste jich v včel úlu, napočítali až sto tisíc, v zimních měsících je to však mnohem méně. Počet včel je pro včelaře rozhodující při posuzování, jde-li o včelstva silná či slabá. Včelaři chovají včely v úlech. Dnešní úly nejsou prošpikované technologiemi a moderními materiály, stále se využívají tradiční materiály, jako je dřevo či včelí vosk, který se jako produkt včel do včelstev zase navrací.

Moderní úl je taková speciálně upravená dřevěná bedna, čtvercového nebo obdélníkového půdorysu, se speciálně upraveným dnem a s několika tzv. nástavky. V určitých ročních obdobích, podle síly včelstva silná, včelaři úly podle potřeby rozšiřují o další nástavky.

Včelaříme na rámkové míře 39 × 24 cm.  Je škoda, že na sebe mnozí včelaři útočí, přesvědčují druhé o svém a zásadně správném typu včelaření, jiné zatracují. Stále se mluví o starém typu včelaření, zatracují se ty a ty rámkové míry, předkládá se mnoho nových poznatků, které vysvětlují, přesvědčují, navádějí atd. Stále častěji se však i hovoří se o jednoduchém typu včelaření pro děti, ženy, starší včelaře, o včelařině, kde se člověk neunaví při překládání nástavků. Jeden pak neví, co si má myslet. Důležité je, jaký má včelař cit pro potřeby včel. I ve staré bedně můžu mít skvělý výnos.

Častým argumentem pro výhody nízkonástavkového systému je manipulace s celými nástavky. Zvažte ale, mám-li rozebírat 5 až 6 nízkých nástavků s medem a plodem, nebo rozebrat 2 až 3 nástavky velké, rámek po rámku.
 

http://www.vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/obr-0/u9.jpgPro malé včelaře je jaksi zbytečné řešit otázku rámkové míry. Pokud včelaříte v Tachovácích či Budečácích a vyhovuje vám způsob včelaření tak to jistě není problém. Budete-li chtít včelařit moderně a s menší pracností, jistě si vyberete některý nástavkový systém. Žijeme rychle a hekticky. Na nic není čas a ten včelařina potřebuje. Musíme tedy hledat způsoby, jak si vše zjednodušit. Nástavkové včelaření tuto možnost nabízí.

S vynálezem pěnových plastů dochází k jejich použití k tepelné izolaci i k výrobě celých nástavků. Z hlediska nákaz včelstev jsou úly z umělých hmot též problém, protože nemohou být opáleny plamenem, jak je zvykem u úlů dřevěných. Problém je i s mravenci, sýkorkami, myšmi, zavíječi voskovými a s nedostatečnou mechanickou odolností. Použitím umělých hmot na výrobu úlů je ohrožena také pověst, že včelař je ochráncem životního prostředí. Dřevo je dorůstající přírodní materiál, který již jako strom pozitivně ovlivňuje naše životní prostředí. Výroba produktů ze dřeva vyžaduje málo energie a nevznikají žádné škodlivé výpary. Dřevo má i výhodu, že stěna nástavku má, jako jeden z mála materiálů, schopnost předávat úlovou vlhkost z vnitřku do okol, což má velmi podstatný vliv na zdravotní stav včelstva.

You have no rights to post comments