Únor
Vyhláška č. 327/2004 Sb. O
ochraně včel, vodních organismů a dalších necílových organismů při použití
přípravků na ochranu rostlin, nám ukládá, že musíme nahlásit trvalá stanoviště
včel příslušnému obecnímu úřadu. Nesplníme-li tuto povinnost a dojde-li k úhynu
včelstev následkem otravy po postřiku rostlin, nebude nám případná škody
uhrazena. Z vyhlášky se dále dozvíme, že pokud se v okolí našich včelstev chystá
letecký chemický postřik, musí být naše včelstva, v době postřiku, označena
žlutým rovnostranným trojúhelníkem o délce jedné strany nejméně 1 metr. Ten musí
být položen do vodorovné polohy, aby byl viditelný z letadla. Ještě dodáme, že
řada pracovníků naléhá, aby byla včelstva v době postřiku uzavřena. To však nemá
žádné zákonné opodstatnění, a proto nemůže být po nikom vyžadováno.
Nesmíme také zapomenout na odběr zimní měli pro potřeby rozboru. Zašleme ho v prodyšných krabičkách, papírových tubusech nebo v jiných podobných boxech. Důležité je, aby nemohlo dojít ke slepení měli. Každé balení musí dále obsahovat informace o včelařovi, jako je jeho adresa, počet včelstev, základní organizaci, číslo chovatele a stanoviště včelstev přidělené Českomoravskou společností chovatelů. Měl se odevzdává nákazovému referentovi základní organizace, který ji pak odesílá s ostatními vzorky.
Během února už je také nejvyšší čas připravit dostatek rámků na blížící se sezónu. Pokud se chystáme použít staré rámky, vytavíme z nich dokonale všechen vosk, a také je kvalitně vydezinfikujeme. Měli bychom si připravit alespoň tolik rámků, abychom byly schopni obnovit polovinu celého díla.
Dezinfekci úlů můžeme provádět dvěmi základními metodami. Klasickou metodou je vypálení úlu plynovým hořákem. Rozehřátý vosk a propolis oškrabujeme železnou škrabkou. Ošetřený dřevěný povrch by měl bít opálen dohněda, což značí účinné dezinfikování. Nezapomeňte na opatrné zacházení s plynovým hořákem, aby nedošlo k požáru nebo poničení úlu. Druhou metodou dezinfekce je dezinfikování chemickým roztokem. Použijeme Savo (chlornan sodný) v 10 % koncentraci a louh sodný v 5 % koncentraci. Směsí obou přípravků natíráme potřebné plochy úlů nebo rámků. Nezapomeňte používat ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, ochranný oděv, brýle a jiné.
Na co by se nemělo zapomenout
Do 15. února nezapomeňte provést odběr zimní měli, a odešlete ji na rozbor.
Do konce února nahlaste místnímu příslušnému obecnímu úřadu trvalá stanoviště včelstev. Pokud nemáte potřebné formuláře, naleznete je v naší tiskové databázi.