Září

Pokud jsme začali včasně krmit během srpna, měli bychom se nyní vyhnout posledním medovicovým snůškám, které včelstva velmi oslabují. I přesto je však vhodné včelstva monitorovat, a případné větší množství medovicového medu odstranit. Zvláště velmi rozšířená kraňská včelstva snášejí zimování na medovicových medech velmi špatně.

 

 

 

Nyní se také ukáže naše dobrá a důsledná pozornost na varroáze. Pokud jsme včelstva špatně ošetřili a varroáza se rozmohla mohou nás překvapit v nejhorším případě i prázdné úly, bez přezimujících včel. Pokud bylo navíc takto oslabené včelstvo vyloupeno, je jeho zkáza dovršena. V silně napadených včelstvech se nevytvořila generace zimujících včel, a letní včely, které se doteď staraly o blaho úlu, se navíc vyčerpali zpracováním zimních zásob.

Právě v tuto dobu začíná včelařův boj s varroázou na příští rok. Plodování včel v tomto období končí, a správný včelař má této přirozené tendenci včel jenom napomáhat. Pozdní plodování stejně včelstvu nepomůže, navíc zvyšuje riziko neúspěšného léčení varroázy.

V září tak krmíme včelstva jen v nezbytných případech, a to pouze pokud zjistíme nedostatečné zásoby na zimu. Pokud včely vykazují podivnou letovou aktivitu, začneme se zajímat o tiché loupeže, úhyny včel nebo matek, a také o nákazu varroázy. Pokud se touto dobou v úlu pohybují trubci, je to také špatné znamení. Musíme si pak všímat matky, zda je v pořádku a v plném zdraví. Musíme jí pak také zkontrolovat na konci zimného období, protože to může znamenat, že se včelstvo chystá na výměnu matky. Pokud skutečně došlo ke ztrátě matky, vyřešíme ho spojením dvou včelstev. Nemusíme se ani bát přidat novou matku, která má v tomto období lepší předpoklady pro přijmutí včelstvem, je však o mnoho těžší ji od některého včelaře sehnat.

Dále se musíme zajímat o podložky pro sběr měli, které musí být umístěny na dně úlu tak, aby sbírali všechen spad zimujícího včelstva. Podložky bývají často z tvrzených fólii z plastických hmot. Pokud použijeme loňské podložky, musí být řádně umyty a vydezinfikovány 10 % roztokem sody.

Také musíme umístit fumigační pásky pro diagnostické ošetření. Proto koncem září odebíráme jeden krajní rámek, ve kterém není takové množství zásob. Pokud je tento rámek z větší části zavíčkovaný, ponecháme ho jako rezervu, pro případné nedostatky zásob. Ošetřování odebíraných plástů proti zavíječi je výhodné právě v tomto období, protože nižší teploty již nedovolují jeho další rozvoj. Při tomto odebírání také vidíme konečné zásoby včelstev na zimu. Pokud zjistíme nedostatky, nikdy je již nekrmíme, protože by jsme ještě podpořili plodovou aktivitu včel. Raději jim poskytneme zásoby od včelstev s přebytky. Včelstva také minimálně zimujeme, aby pocítila příchod studeného počasí a nadcházejícího podzimu.

Na co by se nemělo zapomenout

 

Do 25. září podat u příslušné základní organizace tiskopis „Příloha k žádosti dotačního programu 1.D.“ (národní dotace).

 

Do 15. září předat základní organizaci tiskopis „Podklady pro statistický výkaz včelařství v ČR“.

 

Do 15. září nahlásit změny v počtu chovaných včelstev, stanovištích, trvalém pobytu atp. Českomoravské společnosti chovatelů.

You have no rights to post comments