Jak vychovávat silná včelstva? - Zootechnická doporučení
Snad každý včelař sní o zdravých, početných a vitálních včelstvech, která jsou schopna efektivně využít dostupnou snůšku a přinášet radost z úspěšného včelaření. Cesta k takovým silným včelstvům však rozhodně není snadná ani přímočará. Vyžaduje to trpělivost, důslednost a respekt ke včelám i přírodě. Pokud se vyhneme hledání zbytečných "alternativních" řešení za každou cenu, budeme odměněni zdravými a silnými včelstvy, která nám budou přinášet nejen med, ale i radost ze samotného včelaření.
Na toto téma byly již popsány stovky stran textu, přesto lze jeho podstatu shrnout jednoduše: „Nevyučujme včely létat.“ Dříve než se pustíme do jakýchkoliv opatření, měli bychom si zodpovědět několik klíčových otázek:
Co je to vlastně silné včelstvo?
Chceme vůbec chovat silná včelstva?
Jsme schopni péči o silná včelstva zvládnout?
Co rozumíme pod pojmem „silné včelstvo“?
Silné včelstvo znamená hlavně zdravé, početně nadprůměrné společenství včel schopné efektivně využít každou nabídnutou snůšku. Taková včelstva prosperují i v méně příznivých klimatických podmínkách – kdy počasí příliš nepřeje sběru nektaru, kdy prší, nebo se teploty pohybují na hranici extrémů. Silné včelstvo má dostatek létavek k překonání obtížných období a rychle nahrazuje případné ztráty.
Opravdu chceme silná včelstva chovat?
Může se zdát divné položit takovou otázku. Jestliže ale odpovíme kladně, musíme přijmout řadu nezbytných kroků k zajištění správných podmínek. Silné včelstvo potřebuje dostatečně prostorný a flexibilní úlový systém, což v případě nástavkového úlu není problémem, ale vyžaduje naši pozornost a dobrou organizaci. Silným včelstvům se také zvyšuje produkce medu, a to znamená potřebu kvalitně vybavené a kapacitně vyhovující medárny, zejména výkonného, moderního a hygienického medometu, který odpovídá našim výrobním potřebám. Také je nutné si uvědomit, že silné včelstvo s sebou nese i zvýšený tlak ze strany varroázy. Větší počet zavíčkovaného plodu a intenzivní provoz létavek nahrávají populačnímu růstu roztočů. Dále je potřeba přihlížet ke genetice a kvalitě matek, což může vyžadovat pravidelnou tvorbu oddělků a výběr matek s žádoucími vlastnostmi. Neměli bychom se snažit přírodu měnit, pouze podporovat ty nejlepší vkvality, které příroda sama nabízí. V neposlední řadě je důležité být v obraze i z hlediska správy a administrativních záležitostí včetně počtu chovaných včelstev a aktuálního daňového rámce.
Jsme schopni péči o silná včelstva zvládnout?
Chov silných včelstev klade na včelaře větší nároky. Podobně jako u jiných hospodářských zvířat se může radost z úspěchu snadno proměnit ve starosti, pokud chovu nevěnujeme patřičnou pozornost včas. Silná včelstva mají větší sklony k rojení a žádná včelstva nejsou v přírodě ze své podstaty zcela „nerojivá“. Přestože existuje celá řada protirojových opatření (poskytnutí dostatku prostoru, pravidelné obměňování matek, zakládání oddělků, včasné přidávání trubčích rámků, zastíněná stanoviště včelstev či stavba díla), občas se včely stejně vyrojí – zejména tehdy, když něco zanedbáme nebo přehlédneme. Měli bychom proto včely pozorně sledovat, věnovat péči a zasahovat vždy v pravou chvíli – bez spěchu, ale také bez prostojů. To však vyžaduje vybudování vlastního chovatelského citu, zkušeností a schopnosti správného načasování. Velmi dobrým pomocníkem jsou pravidelné písemné záznamy – přehledná evidence jednotlivých včelstev je pro větší chovy prakticky nezbytností.
Jak se starat o silná včelstva během celého roku?
Chov silných a zdravých včelstev nezačíná jarem, jak se často domníváme, ale už kolem období letního slunovratu. Právě v této době se životní cyklus včel přirozeně láme – nabídka snůšky v přírodě se začíná snižovat, včely mění svůj režim, důsledněji střeží česno, méně staví a mají větší sklon ke slídění a loupežím. Zkušený včelař proto v tuto dobu své včely neopustí na delší dobu, protože ví, jak zásadní vliv má právě podletí na příští sezónu.
Příprava na zimní období – podletí
Hned po poslední snůšce med pečlivě a šetrně vytočíme, abychom včelstva zbytečně nestresovali. Tentýž den navečer je potřeba začít první dávkou krmení, abychom zabránili přechodu včelstva do nouzového režimu, kdy by včely omezily chov plodu. Dostatečná zásoba kvalitního krmiva je základem pro zdravé a silné zimní generace včel.
Zimní prostor úlu příliš neredukuji a nechávám raději více místa, protože včely si samy nejlépe určí umístění svých zimních zásob i chomáče. Zimuji na třech nástavcích s převážně žemlově zbarvenými soušemi v horních dvou nástavcích. Spodní nástavek s deseti prázdnými soušemi včely udrží bez zavíječe až do jara.
Používejte osvědčené metody boje proti varroáze
Úspěšnost boje s roztoči Varroa destructor spočívá v pravidelnosti a správném načasování opatření. Každoroční zkoušení novinek vede pouze k náhodným výsledkům. Je proto lepší dodržovat ověřenou kombinaci způsobů a přípravků, kdy sledujeme přirozený spad roztočů na podložkách, což nám poskytuje neocenitelnou zpětnou vazbu o stavu našich včelstev.
Pohodový průběh zimy zajistí včelař
Včely během zimy úl jako celek nevytápí – vytvářejí pouze vnitřní teplo v zimním chomáči. S chladem se umí poprat, ale vážným problémem je pro ně průvan a nadměrná vlhkost. Je povinností a odpovědností včelaře minimalizovat tyto faktory, zajistit dostatečný přísun čerstvého vzduchu a zároveň zabezpečit česno proti vetřelcům.
Jarní rozvoj vyžaduje méně zásahů a více pozorování
Úspěch silných včelstev spočívá také v dobrém zvládnutí jarní sezóny. Při probouzení přírody je lepší respektovat klid včelstev, zbytečně je nevyrušovat zdlouhavými kontrolami a všechny důležité zásahy provádět efektivně a s citem. Máme-li důkladně připravená včelstva již z konce léta a podzimu (silná populace, mladá matka, dostatek kvalitních zásob), není větších zásahů třeba. Chování včel na česně nám často poskytuje všechny potřebné informace.
Správné načasování rozšíření úlového prostoru
První jarní rozšíření úlového prostoru je citlivá operace závislá na aktuálním stavu přírody a síle včelstva. Příroda a včely dávají samy včelaři nejspolehlivější signály. Silné včelstvo zvládne během sezóny bez obtíží dostavět celé nástavky mezistěn včetně stavebních rámků, takže obnova díla je nejen možná, ale vysoce žádoucí. Pravidelným obměňováním voskového díla výrazně přispíváme ke zdraví našich včel.
Role kvalitní matky a výběru stanoviště
Kvalitní, mladá, geneticky cenná a značená matka je základem zdravého a silného včelstva. Taková matka má pozitivní vliv nejen na včelstvo samotné, ale také na oblast kolem včelnice prostřednictvím kvalitních trubců. Přitom dobrá evidence matek usnadňuje celý proces chovu.
Neméně důležité je podrobně posoudit a vybrat vhodné stanoviště, testovat ho v různých ročních obdobích a porozumět jeho zdrojům. Nejlepší je dlouhodobě sledovat podmínky v lokalitě před tím, než tam včely umístíme. Vyhneme se tak případným problémům se sníženou dostupností zdrojů snůšky a vody.
Učení se ze zkušeností
Úspěšní včelaři, kteří mají silná a zdravá včelstva, se neustále vzdělávají, vedou si kvalitní záznamy a učí se ze svých vlastních chyb i od ostatních včelařů. Vzdělávání pomocí odborné literatury, včelařských kurzů a přednášek trvá déle než rychlé vyhledávání na internetu, ale přináší mnohem lepší výsledky a hlubší pochopení.
Proč má chov silných včelstev smysl?
Chov silných včelstev nemusí být komplikovaný. Přináší nejen ekonomický prospěch, kdy se dříve nákladný koníček může proměnit ve stabilní příjem do rodinného rozpočtu, ale především hluboký kontakt a propojení s přírodou. Kromě ekonomické roviny se také jedná o duchovní uspokojení, kdy návštěva harmonické včelnice dokáže včelaře nabít energií a optimismem. Přejme si tedy, abychom všichni měli možnost a schopnost právě tohle zažít.
z časopisu včelařství „Neučme včely létat, raději se učme od nich.“ František Texl Vranov nad Dyjí