https://www.jahan.cz/images/1/clanek-oddelky-cerven24-01.jpg

Chov a tvorba včelstev pomocí oddělků

Existuje mnoho důvodů pro rozchov včelstev, především v kontextu současných extrémních úhynů včelstev, což představuje klíčovou cestu k co nejrychlejšímu obnovení a stabilizaci včelstev v České republice.

Úroveň ztrát včelstev byla publikována v dubnovém čísle časopisu Včelařství (č. 4/2023, str. 109). Předsedkyně Mgr. Jarmila Machová uvádí šokující číslo – 251 000 včelstev, která mohla za normálních přírodních podmínek přežít. Z ekonomického hlediska je tato ztráta značná. Při průměrné ceně produkčního včelstva cca 5 000 korun se celkové ztráty vyšplhají na 1 255 000 000 korun (251 000 x 5 000 = 1 255 000 000). Hodnota ztráty při opylovací činnosti je téměř nevyčíslitelná.

Naskýtá se otázka, zda naše prostředí včelstvům skutečně prospívá a jestli by bez lidského zásahu vůbec přežila. Můžeme také diskutovat, zda je nutné obnovit každé ztracené včelstvo, vzhledem k převčelení krajiny. Je čas pro přírodovědce, entomology, zemědělce i lesníky představit nejen kritiku, ale také konkrétní a proveditelné návrhy řešení. Včelaři se tuto cestu snaží najít již od počátků jejich zájmu o včely.

Tento článek se však nesoustředí na hodnocení ztrát, ale spíše na nalezení efektivního způsobu rozchovu včelstev pro včelaře.

Tvorba oddělků je přirozená během rojové nálady a může pomoci předejít nebo oddálit samotné rojení. Tvorba oddělků je klíčovým zásahem do produkčního včelstva. Racionální včelař plánuje tato protirojová opatření včas, aby udržel včelstva produktivní a mohl se těšit z výnosů medu, propolisu, vosku, pylu a mateří kašičky. Včelí jed zůstává zatím méně významný.

Vedení včelstev během roku a opatření vázaná na signální rostliny určují naše kroky. Například, na jaře při rozkvětu ptačí třešně by včelstva měla být nejsilnější. V této době lze identifikovat včelstva vhodná pro rozdělení. Nejsilnější včelstva s nedostatečným prostorem, obvykle budující základy misek budoucích matečníků, jsou ideální pro tvorbu oddělků. Plánování tvorby oddělků je ekonomicky nejvýhodnější provést včas, přičemž je nutné zajistit dostatečný počet zralých trubců pro oplodnění matek.

Velké včelařské farmy, které se specializují na množení včelstev a produkci oddělků, upřednostňují co nejrannější chov. Staré včelařské pravidlo říká, že nejefektivnější a ekonomicky nejvýhodnější je tvorba oddělků do poloviny května, kdy jsou náklady na oddělek nižší než při pozdější tvorbě. Ovšem ne všechny oblasti v České republice jsou v této době vhodné pro tvorbu oddělků. Doporučuje se vytvořit oddělky v období odkvětu řepky, což je bezpečné a efektivní období.

Jak tedy oddělek vytvořit? Můžete se specializovat a pořídit plemenáče, do kterých každoročně umisťujete nová včelstva. Rád bych vám popsal svůj vlastní postup přímo v úlu. S využitím volného materiálu jako úly, plásty a rámky, který máte z důvodu současných úhynů k dispozici, je tvorba oddělku relativně jednoduchá.

Připravte si celou úlovou sestavu: dno s podložkou a zúžením česna na 80 × 8 mm, jeden nástavek, fólii a zateplené víko. Jako první vyberete včelstva vhodná pro tvorbu oddělků – silná, zdravá a s dostatkem plodu. Ideální čas pro tento krok je po odkvětu řepky olejky nebo ovocných stromů.

Následně připravíte dno se zúženým česnem a do nástavku vložíte první plást s otevřeným plodem a včelami. Dejte pozor, abyste do oddělků neodebrali matku z produkčního včelstva. Dvakrát zkontrolujte, aby se původní včelstvo vyhnulo osiření, což by zpomalilo jeho rozvoj a způsobilo výpadky. Druhý plást vyberte se zavíčkovaným plodem a včelami – čím více včel, tím lépe. Třetí plást by měl být zásobní, může obsahovat i loňské zásoby. Za pážku vyrobenou z tvrzeného polystyrenu umístěte mezistěny a prostor pro 2 až 3 krabice od mléka nebo džusu naplněné medocukrovým těstem.

Mezi první a druhý plást se včelami vložte zralý matečník do horní části plodových plástů. Můžete použít i rojový matečník, pokud má včelstvo dobré vlastnosti jako bodavost-agresivita, medný užitek, rozbíhavost, rojová nálada a čistící pud. Zaměřte se na hodnocení vlastností včel, podobně jako u plemen psů, kde čtyřka je nejlepší známka a jednička nevhodná.

Základ oddělku tvoří genetika budoucí matky. Doporučuji pořídit matečníky od ověřených chovů, před vylíhnutím nebo alespoň otevřené, ale z inseminovaných a kvalitních matek. Šlechtitelské chovy nebo sami chovatelé dodávají kvalitní matky. Osobně preferuji plemeno kraňské a rakouský Singer.

Naplněný úl uzavřete a přemístěte na nové stanoviště vzdálené minimálně 2–3 km. Pokud takové místo nemáte, ponechejte oddělek na původním stanovišti, ale umístěte úl na chráněné místo mimo hlavní letový provoz.

Ještě jedna poučka – pokud tvoříte oddělek po 15. květnu, každý další týden přidávejte plást se zavíčkovaným plodem a včelami. Například při tvorbě oddělku 1. června je nutné vložit minimálně čtyři plásty, z nichž jeden musí obsahovat otevřený plod, což je pojistka pro případ, že by včely neodchovaly matku z matečníku.

Fyziologické mateky z plodu často mění na podzim tichou výměnou, což včelám umožňuje řídit si genetiku podle svých potřeb.

Jakmile umístíme oddělek do nového úlu, necháme ho nerušený po dobu 30 dní, poté provedeme kontrolu. V tomto okamžiku by měla mladá oplozená matka již klást vajíčka, což signalizuje potřebu dalšího rozšíření. Přepážku můžeme posunout o dva až čtyři rámky dál, případně ji zcela odstranit, pokud je počasí opravdu teplé. Co dodáme navíc, je krmení pomocí medocukrového těsta. Naplníme krabice nebo rámkové krmítko těstem – krmíme i při snůšce, protože včely tak mají přísun sladiny-glycidů i v noci nebo při zhoršení počasí. Matka tak může bez přerušení klást vajíčka a včely stavět nové plásty.

Je důležité si matku označit barvou daného roku. Letos je to červená. Při značení matky praktikuji také stříhání jedné poloviny křídla, což při případném rojení zabrání tomu, aby matka odletěla daleko. Tento postup není u každého včelaře obvyklý, ale mám s ním dobré zkušenosti a nikdy to matkám neublížilo.

Oddělek se rychle stává samostatným včelstvem. Naším cílem je, aby do podletí dosáhl síly minimálně na 11 plástech, což platí pro podhorské oblasti. V nížinách, kde většinou včelařím, je cílem dosáhnout síly na 22 plástech.

Recept na medocukrové těsto:

3 kg práškového cukru
1 kg medu rozpuštěného ve vodě zahřáté na 38 stupňů (Při vyšších teplotách by v medu vznikl hydroxymethylfurfural - HMF!)

Postup: Med zahřejeme a rozpustíme ve vodě na 38 stupňů. Postupně přidáváme cukr a mícháme vařečkou nebo rukou, až dosáhneme požadované konzistence. Dbejte na to, aby těsto nebylo příliš tekuté, protože by se včely mohly utopit.

Augustin Uváčik učitel včelařství Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.