Bludy a mýty o včelařství

Včelařství, podobně jako každý jiný obor, má několik svých pravidel, zásad a domněnek, které se mezi včelaři tradují. Ale přitom jsou některé chybné a milné. Zvláště pak začátečníci se na nich mohou nachytat a pokazit jim start se včelařením. Pojďme tedy několik zásadních bludů ohledně včelařství a včelařských potřeb vyvrátit.

1. Trubci jsou špatní

Je pravda, že trubci med nevyrábí, ale trubci jsou pro úl životně důležití a jsou jeho přirozenou součástí. Už vůbec není pravda, že trubci jen pojídají med a nic nedělají. Naopak! Trubci vytápějí plodiště a vytváří příznivé klima v úlu. Eliminace trubců vede k eliminaci úlu! Také se často říká, že je nutné likvidovat trubčí plásty. Včely ho vždy budou stavět, protože trubce potřebují. Když odeberete trubčinu, včely se opět pustí do jejího budování, což odvádí jejich pozornost a energii od snůšky.

2. Matečníky jsou špatné a měly by se likvidovat

I spousta knih pro začínající včelaře opakuje tento mýtus, který má zabránit rojení včel. Ovšem ve většině případů, kdy zničíte matečníky, se včely stejně vyrojí. Rojové matečníky jsou přitom darem včelstva včelařovi – jsou to matky zadarmo, jen je trochu náročnější se o ně postarat. Nejlépe je dát každý rámek s matečníkem do zvláštního oddělku, klidně i v původním úlu a stará matka se může dát do nového oddělku. Nejhorší možností je zničit matečník – můžete tak včelstvo připravit o matku úplně!

3. Doma chované matky jsou podřadné

Pokud je vaše včelstvo silné a bez jakéhokoli problému se mu v oblasti daří, neexistuje logický důvod měnit jim genofond příkupem cizích matek.

4. Divoké včely jsou neproduktivní, rojivé a mají špatné vlastnosti

Tady se i občas dá souhlasit, ale některé divoké včely jsou i docela dobré. Mohou být sice nervózní a včelař tak propálí dost doutnáku, ale dovedou pracovat stejně dobře, často i lépe. Jsou ale i mírné divoké včely. Chytat je ale jednoznačně patří do rukou zkušených včelařů, kteří snadno poznají jejich vlastnosti a dovedou rychle a pružně zhodnotit, zdali dané včelstvo má cenu. Výhoda divokých včel spočívá i v jejich aktivitě již před snůškou.

5. Krmením nikdy nic nezkazíte

Není pravda, že příkrmem nic nezkazíte. Přemíra příkrmu přitahuje mravence, ponouká včely k loupežím, snižuje se místo pro plod a vyvolává se rojení. Stačí se přitom řídit jednoduchou zásadou: jestliže je úl na podzim příliš lehký nebo včely hladoví, krmte. Pokud zavádíte nový oddělek, podpořte ho příkrmem dokud si neudělá dostatek vlastních zásob.

6. Přidání medníků zabrání rojení

Jeden z velmi rozšířených omylů včelařství. Přidání medníků sice zabraňuje rojení, ale to až po hlavní rojící sezoně zjara. Prvnímu velkému vyrojení vůbec nezabrání! Takovému rojení zabrání jen ponechání otevřeného plodového hnízda.

7. Rušení matečníků zabrání rojení

Zrušením matečníku ničeho nedosáhnete. Včely mají zkrátka pudy k rojení, a jakmile tak učiní bez matečníku a matky, jejich akce přijde v zmar a vyrojené včelstvo skončí.

8. Stříhání křídel matkám zabrání rojení

V praxi ověřeno, že tohle nefunguje. Poprvé se včely sice bez matky neschopné letu do úlu vrátí, ale brzy se jim vylíhne nová matka, se kterou odletí.

9. Při přesunu úlů musíte postupovat po půl metru, jinak ztratíte hodně včel

Stačí vám jednoduchý trik, kdy před vchod starého úlu nastrkáte roští. Pokud tak neučiníte, většina létavek se vrátí na původní místo.

You have no rights to post comments