Med – všestranný lék

http://www.vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/obr-0/m22.jpgO tom, že med byl považován za lék od dob, kdy ho lidé poznali, bychom si mohli vyprávět další hodiny. O jeho blahodárných účincích bylo popsáno stohy papíru. Však byl také med v dobách minulých považován za luxusní zboží, které se smělo dostat na stůl jen opravdu důležitým osobám. Celé 3 tisíce let byl med užíván pro léčení chorob včetně tropických až do plného pochopení příčin infekce v moderních dobách a nasazení antibiotik. Lidové používání medu se tak dostalo vědeckého vysvětlení: med působí jako antibakteriální/antiseptický činitel. Antibakteriální vlastnosti medu jsou výsledkem nízké aktivity vody v medu způsobující osmózu, efekt peroxidu vodíku a vysoké kyselosti. Med v kapalném stavu se Vám za žádných okolností nezkazí. Díky vysokému obsahu cukru dokáže ničit bakterie procesem osmolýza.

Osmóza

Med je v první řadě nasycený roztok dvou monosacharidů. Tato směs má nízkou vodní aktivitu, většina vodních molekul je vázáno s cukrem a několik zbývajících je k dispozici pro mikroorganismy. Vzhledem k nízkému počtu volných molekul vody nemají mikroorganismy prostor k množení. Přírodní neupravený med totiž obsahuje pouze asi 14 – 18 % vody. Pokud je obsah vody nižší než 18 % nedokáží se v něm množit žádné organismy. Díky nízkému obsahu vody se na něm nemohou usadit ani kvasinky ze vzduchu.

Peroxid vodíku

Peroxid vodíku v medu je aktivován ředěním. Nicméně, na rozdíl od lékařského peroxidu vodíku, běžně v koncentraci 3% objemu, je v koncentraci jen 1 mmol/l medu. Železo je v medu oxidováno kyslíkem volné radikály a uvolňováno prostřednictvím peroxidu vodíku.

glukóza + H2O + O2 → glukónová kyselina + H2O2

Při použití v tropech (jako například jako tekutý obvaz rány), je peroxid vodíku produkován smísením s tělesným potem. Výsledkem tohoto procesu je, že peroxid vodíku se pomalu uvolňuje a pracuje jako antiseptikum. Na rozdíl od 3% lékařského roztoku, pomalé uvolňování nezpůsobuje poškození okolní tkáně.

Kyselost

pH medu je běžně mezi 3,2 a 4,5. Tento relativně vysoký stupeň kyselosti zabraňuje růstu bakterií způsobujících infekci. Kyselost také závisí na druhu medu. Nejnižší pH má med květový, o něco vyšší pH mívají medy lesní (medovicové).

Nutriční efekty

Na základě relativně nových poznatků má med znatelné pozitivní efekty při dlouhodobém užívání. Med totiž obsahuje nejen mnoho uhličitanů, ale také nezřídka polyfenoly, které mohou působit jako antioxidanty. Antioxidanty, jako výživný prvek, zabraňují působení negativních důsledků stresu v organismu. Bylo zjištěno, že antioxidanty v medu příznivě působí proti rakovině tlustého střeva. Mimoto, med je zodpovědný také za zvyšování populace probiotických bakterií ve střevech, což má za následek zvýšení obranyschopnosti organismu, zlepšení trávení, snížení cholesterolu a již zmiňovaná prevence proti rakovině střeva.

Užití v lidové medicíně

Časté užívání medu jako protibakteriálního činitele je jeho užití pro krytí ran, popálenin a vředů. Toto užití má dlouhou historii v tradiční medicíně. Navíc, užívání medu redukuje otoky a jizvy; také zamezuje např. bavlněnému obvazu nalepit se na léčené zranění.

Některé zdroje hovoří o metodě léčení slabých forem zánětů spojivek pomocí kapky malého množství medu, kápnutého do oka

Z důvodů antiseptických vlastností, med (speciálně je-li kombinován s citrónem), může být užíván orálně pacienty, kteří jsou sužováni Pharyngitídou a Laryngitídou, ke zmírnění příznaků.

Navzdory všeobecně přijímané myšlence, že med zmírňuje alergie, kontrolované studie prokázaly, že med není více efektivní než placebo. Většina sezónních alergií je totiž způsobených pylem ze stromů a trav, který včely většinou nesbírají.

Med a lidové léčitelství

Při rekonvalescenci po různých nemocech. Boj s nemocí je námaha organismu – potřebuje spoustu energie. Dávat do mléka.



Záněty horních cest dýchacích:med v teplém mléce nebo čaji s citronem proti infekci



Žaludeční vředy vzniklé překyseleností žaludku: snižuje sekreci žaludečních šťáv na polovinu. Na lačný žaludek 1 lžíci denně.



Nespavost: před spaním kávovou lžičku medu. Večeřet v 17 hodin!



Onemocnění jater a žlučníku: usnadňuje léčení ovocnými cukry. Zánět žlučníku: pravidelným užíváním medu může dojít k uklidnění.



Žloutenka: denně med – případně namíchat s ovocnými šťávami a vodou.



Nedostatek krevního barviva: doporučuje se tmavý med, který obsahuje více železa, mědi a hořčíku. Dávat do mléka nebo čaje denně 2 ořechy, 2 mrkve a lžíce medu. Dobré výsledky při chudokrevnosti.



Přecitlivělé nervy: nejlépe 1 lžíci medu ráno na lačný žaludek a 1 lžíci medu večer před spaním.



Pálení žáhy: užívá se místo jedlé sody.



Při zácpě: před spaním 1 kávovou lžičku medu – upravuje stolici.



Při cukrovce: neškodí užívat denně 1 kávovou lžičku světlého medu při dodržování ostatní diety.


Poruchy trávení – plynatost: med upravuje trávení a vznik bolesti.



Při nadbytku tuku v lidském organizmu:med obsahuje enzymy, které podporují trávení. Je tedy částečně prostředkem proti otylosti.



Těhotné ženy: mají zkonzumovat alespoň 5kg medu během těhotenství. Plod tak dostane látky, potřebné zdárnému vývoji.

 


Novorozeňata a děti vůbec: sladit i kojeneckou stravu květovým medem. Obavy z průjmu jsou zbytečné! Med je prospěšný pro děti v každém věku. Není pravda, že med způsobuje zubní kaz u dětí – naopak, med zdraví dětí velmi prospívá.

Zdroj:Mudr. Handla, brožura Včelí med a člověk, vydala f. METAPIS

Možné nežádoucí účinky

http://www.vcelarske-potreby.on-line-obchod.cz/obr-0/m22.jpgMed není vždy zdravý. Protože je sbírán z květů ve volné přírodě, jsou případy, kdy může být toxický. Traduje se, že jedovatý med poskytuje rododendron. Tímto jménem jsou ale v pontské oblasti nazývány některé druhy rodu oleandr Nerium, které jsou opravdu silně jedovaté. Rododendron a azalka, které rostou v parcích, nijak konzumenty medu neohrožují. Ve střední Evropě se jedovaté medy nevyskytují.

Přesto med, kukuřičný sirup a jiná sladidla tvoří potenciální a akutní riziko pro kojence. K několika bakteriím, které v znečištěném medu přežijí, patří Clostridium botulinum. Tyto bakterie produkují botulotoxin. Spory jsou u dospělých neškodné kvůli vyšší kyselosti žaludku. Protože však žaludeční šťávy kojence nejsou dostatečně kyselé, konzumace medu obsahujícího výtrusy může způsobit až botulismus. Proto je doporučeno nepodávat žádný med nebo jiné sladidlo dětem mladším 18 měsíců. Až když dítě začne přijímat tuhou stravu, začnou být žaludeční šťávy dost kyselé na prevenci růstu spór (výtrusů). Kvalitní med žádné nebezpečné bakterie neobsahuje. Kontaminace bývá ze špinavých nádob.

 

Dodejme ještě, že není med jako med. Průmyslově vyráběné medy nejen že nechutnají tak, jak by jste čekali, ale nedají se od nich čekat ani takové blahodárné účinky. Určitě vám proto nemusíme doporučovat, aby jste se poohlédli po domácím medu, který koupíte od každého včelaře. Nejen, že ušetříte, ale poznáte jak má chutnat pravý domácí med.

You have no rights to post comments