Voda přímo včelám - ano, či ne?

O tom, že voda je pro včely velmi důležitá, už snad nepochybuje nikdo. Středně silné včelstvo denně spotřebuje asi 0,25 litru vody. To může být až 160 litrů za rok. Nejvíce vody včely potřebují na jaře, kdy začíná plodování. Za den to může být i 0,5 litru. Pomocí vody ředí zimní zásoby, vyrábí krmnou kasičku. Ano, v úle se vyskytuje metabolická voda, ale té není dostatečné množství. Včelky si tedy musí pro vodu zaletět.

Včelař chystá různé napáječky, které umisťuje hned vedle úlů. Způsobů je hodně. Já osobně již několik roků dodávám vodu přímo do včel přes stropní krmítko. Včely potřebují vodu pořád. Vyletují pro ni za každého počasí, i když prší a je chladno. To, že sejich pak spousta nevrátí, je jasné a je to škoda. Svou metodu doporučuji těm, kteří mají méně včelstev a úly mají umístněny na krytém stanovišti. Na ukrytí sklenice lze využít prázdný nástavek.

Používám Omnia sklenice s plastovým víčkem, které lze běžně koupit v domácích potřebách. Do něj jsem udělal několik otvorů o průměru až 2 mm. Aby sklenice neležela přímo na rámcích, nařezal jsem si z překližky čtverce o rozměru přibližně 15x15 cm. Do nich jsem vyvrtal děrovačkou kruh o něco menší než je víčko na sklenici. Na otvor pak položím obyčejnou perlinku používanou při zateplování. Jejich několik druhů. Volím tu, s co nejmenšími oky. Některé včely ji rády vykusují, ale když jí ustřihnete delší pásek, jen jej posunete. Vodu používám teplou. Proti rychlému vychladnutí mám izolační obal a ještě kryt uříznutý z papírové, kobercové trubky. Celý strop je uteplený.

Všeobecně se ví, že včely mají raději nějakou špinavější, ochucenou vodu. Do sklenice před nalitím dám tři špetky soli a pět kapek kyseliny mravenčí. Vše zaleji teplou vodou, promíchám a překlopím na otvor s perlinkou. Soli ale nesmí být moc, je pro včely toxická. Je úžasné pozorovat, jak po chvíli včelky strkají sosáčky do otvorů a sají vodu.

O doplňování vody si vedu záznamy. Ne vždy však přijdu hned, jak včely vodu spotřebují. Je možné, že sklenice je prázdná i několik dnů. Zvláště pak, když mám stanoviště v lese, kam každý den nejezdím. Když pak sklenici odstraním, pod perlinkou je plno čekajících včel.

V přiložené tabulce je vždy uvedeno datum, kdy jsem vodu dodal. Vedle jsou pak minimální a maximální teploty pro daný den. Pokud je vedle číslice písmeno „p“, tak celý den pršelo. Pochopitelně, že včely i tak vyletují pro vodu ven, ale podle konečného množství, prokazatelně odebraného včelami, je to významná pomoc.

Vše je ale na vašem rozhodnutí.

z časopisu včelařství.
Oldřich Němec, Kopřivnice