https://www.vceliobchod.cz/images/1/kalendarium-brezen-24.jpg

Není barva jako barva - barvířské rostliny

Používání barvících rostlin je praktikou našich předků již od nepaměti. Dokázali při barvení látek pomocí těchto rostlin vytvořit nejrůznější odstíny a tóny. Samozřejmě dnes se hlavně používají syntetická barviva, ale pokud chcete, můžete se vrátit k přírodě. Ze rostlin lze totiž získat všechny možné barvy a odstíny a přidáváním různých přísad můžete dokonce z jedné rostliny získat řadu barev a odstínů.

Nebudeme se zabývat návody, jak postupovat, ale ukážeme si několik rostlin, které lze takto využít. A samozřejmě se budeme soustředit na ty, které budou zajímat i vaše včely. Některé z těchto rostlin mají dokonce ve svém jméně slovo "barvící". Jedním příkladem je jednoletá rostlina světlice barvící (Carthamus tinctorius), se kterou dnes můžeme setkat i na polích, kde je pěstována jako alternativa pro olejniny. Po sklizni se zbytek rostliny využívá jako energetická plodina a zbytky slouží jako krmení. Pro včely je světlice vynikajícím zdrojem nektaru, zejména v plném létě. Včelaři porovnávají její medy se slunečnicovými medy a jejich hojnost se odhaduje na 200 kg/ha. Vysokou hodnotu má také oranžový pyl, kterého se produkuje asi 50 kg/ha. Pokud nemáte tu možnost, že se tuto zajímavou rostlinu pokouší pěstovat zemědělci v okolí, můžete si ji vysadit sami. Tato jehličnatá kráska ozvláštní vaši zahradu oranžovou barvou a po výsevu v březnu až dubnu nevyžaduje zvláštní péči. Snese dobře i suché podmínky a kvete postupně po dobu až 4 týdnů. Pravděpodobně nebudete lisovat olej, ikdyž je velmi kvalitní v studené kuchyni, ale semena vám definitivně poslouží jako potrava pro návštěvníky krmítek.

Na zdroj barviva poukazuje i druhové jméno další zajímavé rostliny - marunek barvířský (Cota tinctoria), který byl ještě nedávno známý jako rmen barvířský (Anthemis tinctoria). Tato nenáročná trvalka roste na slunných stráních a loukách a lze ji snadno pěstovat například v přírodních zahradách. Má listy střídavého uspořádání a zlatavě žluté květy, které připomínají malé kopretiny. Kvete v červenci a srpnu a dorůstá výšky 30-50 cm. Marunek je relativně krátkověký, ale může být snadno přesazován. Existují i kultivary s různou výškou, velikostí a barevností květu. Pro včely je marunek magnetem, nabízí jim oranžový pyl a menší množství nektaru. Jeho kvetení se postupně rozprostírá a může trvat až 2 měsíce. Nejlépe roste na lehčích, propustných půdách a na plném slunci. Lze ho kombinovat s dalšími suchomilnými trvalkami. Rmen barvířský byl také v minulosti používán v lidovém léčitelství proti střevním parazitům a jeho rozsekaná nať se používala k provonění místnosti a odhánění blech.

Další zajímavou rostlinou, kterou si představíme, je baptisie jižní (Baptisia australis). Tato rostlina se do našich zahrad dostala až na počátku 21. století a v roce 2019 byla zvolena trvalkou roku. Pochází z jižních států USA, nikoli z Austrálie, jak by mohlo její druhové jméno naznačovat. Ve své domovině byly listy baptisie využívány k barvení látek a vlny do modra. Rostlina má také léčivé vlastnosti a její kořeny byly indiány používány k dezinfekci ran. Vysazením baptisie jako solitéry může dorůstat výšky i šířky okolo 1 m. Od poloviny května prozáří zahradu výraznými květy modré barvy, které jsou nahrazeny tmavými hnědými luskami v létě. Existují různé druhy a kříženci baptisie, lišící se výškou a barevností květů. Rostlina nejlépe roste na plném slunci a v propustných, lehkých půdách a snáší sucho. Díky svému náležitosti do čeledi bobovitých, je baptisie atraktivní pro včely, které sbírají nektar a pyl.

Jako zdroj barviva lze využít také třezalku tečkovanou (Hypericum perforatum), která je známá především pro své léčivé účinky. Tato rostlina se vyskytuje na suchých loukách, pastvinách, mezích a je skvělým doplňkem přírodních zahrad nebo květnatých pásů. Včely jistě ocení její zdroj žlutooranžového pylu od léta až do podzimu. Možná vás zaujme téma barvířských rostlin a budete je chtít skutečně využít k barvení látek, například s dětmi ve včelařském kroužku. Nebo se jednoduše zamyslíte, zda byste je mohli využít pro vaše včely, v závislosti na typu vaší zahrady. Samozřejmě existuje celá řada dalších rostlin, které patří do této skupiny, ale nemá smysl je všechny vyjmenovávat. Chtěli jsme spíše inspirovat a ukázat, že včelařsky zajímavé rostliny mají i další využití.

Z časopisu včelařství Ing. Miroslava Novotná