Propolis - přírodní včelí lék do každé domácí lékárny

Známé slovo propolis nerozlučně souvisí se včelami. Propolis je vzácná přírodní látka, kterou vylučují pupeny rostlin a stromů k ochraně před plísněmi, viry a bakteriemi. Včely tuto látku sbírají a tmelí jí mezery v úle, ale hlavně ji používají jako jedinou možnou desinfekci na plástvích a v úle. Přípravky z propolisu jsou chemicky čisté a mají rozsáhlé blahodárné účinky na lidský organizmus.

Propolis - do domácí lékárny

Propolis:

 • ničí bakterie a zastavuje jejich růst

 • ničí plísně a zastavuje jejich růst

 • působí proti virům, je protizánětlivý a způsobuje místní znecitlivění

 • povzbuzuje imunitní a jiné systémy organizmu

 • tlumí účinky ozáření RTG paprsky a jiných druhů nebezpečných záření

 • podporuje hojení ran a kůže

 • ruší účinek některých toxických působení na organizmus

 • snižuje krevní tlak

 • způsobuje zvýšené vylučování žluče jaterními buňkami

 • působí proti krvácivosti

 • zastavuje růst nádorových buněkNěkteří lidé mají však alergii na propolis. Alergii na propolis zjistíme tak, že kouskem vaty namočeném v propolisové tinktuře potřeme kůži na dlaňové straně zápěstí a necháme zaschnout. Jestliže místo do 24 hodin nezčervená nebo se neutvoří pupínky či zarudnutí, pak lze propolis užívat.

Návod na výrobu propolisové tinktury

Lidově se propolis používá například v alkoholickém roztoku. Obvykle je rozpouštěn ve 40% alkoholu v koncentraci 7% (7 g propolisu na 100 g potravinářského lihu). Dobře protřepeme, necháme 9 dnů stát (vyluhovat) a každý den protřepáváme. Devátý den potom přefiltrujeme přes mul nebo plátno a můžeme užívat. Skladujeme v temnu. Tím máme propolisovou tinkturu hotovou.

Návod na výrobu propolisové masti

V misce, v níž rozpustíme 100 g bílé (lékárenské) vazelíny (je vhodné i nesolené sádlo). Přidáme 10 g propolisu. Směs opět zahřejeme, ale neuvádíme do varu. Potom mast přefiltrujeme přes gázu do čisté nádoby. Prpolisová mast se používá na hnisavé rány, hojení řezných a bodných ran, ovšem nedáváme na čerstvou ránu. Propolisová mast je vhodná na ekzémy, hnisavé vředy, plísně, omrzliny a různé kožní onemocnění.

Propolis je velmi účinný i v malých dávkách a koncentracích. Proto je vhodné vždy po 3 týdnech aplikace, 1 týden přestávka. Jinak by propolis při dlouhodobé léčbě mohl uškodit.
Propolis můžeme podávat při všech zánětlivých procesech organizmu. Pokud po 3 týdnech nenastane zlepšení, je lepší dále jej neužívat.

Propolis můžete zakoupit v našem eshopu včelařské potřeby

Afty a propolis

Drobné pupínky v dutině ústní potíráme tinkturou několikrát denně do vymizení, 1 až 2 dny.

Akné a propolis

Drobné pupínky na pleti a pokožce vysušujeme tinkturou nebo kosmetickou vodou, tinkturu je možné zředit převařenou vodou. Dobrá je kombinace s mastí. Léčba trvá 1 až 3 týdny.

Angína a propolis

Při onemocnění se podává 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje 2 až 3x denně. Zapařovací zábaly krku se mohou pokapat asi 30 kapkami tinktury nebo použít suchý zábal a namazat krk nebo obklad mastí. Dobré je též kloktání - do skleničky vlažné vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury.

Artróza a propolis

Bolestivé onemocnění kloubů. Velmi účinné jsou masáže mastí nebo tinkturou v oblasti bolestivého místa, nebo obklady suché s použitím masti, nebo vlhké zapařovací obklady s použitím tinktury. Dobré je i vnitřní podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Astma a propolis

Vnitřní podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku doplňujeme inhalací - do hrnečku horké vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a výpary inhalujeme. Vhodný je též mastný obklad hrudníku propolisovou mastí.

Bércový vřed a propolis

Uzavřený nebo tvořící se nekrvácející bércový vřed potíráme mastí nebo tinkturou, tinkturu možno ředit převařenou vodou nebo dáme tinkturou potřený obklad. Dobré je též podávání tinktury 1 až 2x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody nebo čaje.

Bércový vřed otevřený a propolis

Do otevřeného vředu nedáváme žádné masti ani tinkturu. Okolí bércového vředu potíráme opatrně tinkturou nebo mastí. Dobré je kombinovat jednou mast a jednou tinkturu. Podle charakteru onemocnění trvá i délka doby léčení, než se bércový vřed uzavře - až několik týdnů. I poté se poškozená pokožka dále ošetřuje tinkturou a mastí. Vhodné je též podávání 1 kávové lžičky 1 až 2x denně.

Bolesti hlavy a propolis

Pomáhají masáže krční páteře, obklady na zátylku, potírání spánků a dlouhodobé vnitřní podávání tinktury 1x až 3x denně 10 až 30 kapek ve skleničce vody nebo čaje. Tinkturu používáme preventivně i v období bez potíží, ale v nižších dávkách.

Bolesti páteře a propolis

Velmi účinné jsou opakované masáže mastí, nebo tinkturou v místě bolesti nebo suché obklady s použitím tinktury. Dobré je i vnitřní podávání tinktury 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Bolesti v krku a propolis

Dobré jsou zapařovací zábaly s použitím tinktury nebo suché zábaly s použitím masti. Je možno kombinovat s kloktáním - do skleničky vlažné vody nebo čaje přidat 1 kávovou lžičku tinktury. Také se podává vnitřně 1 kávová lžička tinktury 1x až 2x denně.

Bolesti zubů a propolis

Do bolavého zubu kápneme tinkturu nebo jí potíráme dáseň a bolavý zub. Bolest obyčejně rychle odezní. Pokud se ale bolest vrací i po opakovaném ošetření, je nutné vyhledat lékaře. Po extrakci zubu dáváme mulový drén namočený do tinktury.

Bradavice a propolis

Potíráme nebo kapátkem tečkujeme okolo bradavic, necháme zaschnout a zalepíme na 1 hodinu denně po 2 týdny. Nejvhodnější je rychloobvaz, ve kterém jsme vystřihli malý otvor, kterým bradavice není přikryta. Malé bradavičky stačí 1x denně ošetřit tinkturou a přelepit prostřihnutým rychloobvazem nebo náplastí, opakovat po 2 týdny.

Bradavice se mohou odstraňovat také tak, že se obloží malými kousky surového propolisu nebo smíchaného s malým množstvím medu a přelepí se na 2 až 3 týdny. Podle potřeby obnovovat. Při výskytu velkého množství bradavic je velmi náročné ošetřovat jednu po druhé. Proto se vytipuje jedna bradavice, nemusí to být právě matečná. Nejlepší je bradavice umístěná tak, aby její ošetření bylo dobře přístupné. Tato bradavice se ošetřuje kašovitou hmotou připravenou z medu a z jemného surového propolisu. Tuto kašičku ob den nanášíme okolo bradavice a přelepujeme. Během 2 až 3 týdnů všechny ostatní bradavice postupně odpadnou, přičemž ta ošetřovaná odpadne jako poslední. Tímto způsobem se odstraní i bradavice, které doposud odolávali všemu ostatnímu.

Cukrovka a propolis

Podává se 1x denně 1 kávová lžička tinktury samotné nebo ve skleničce vody nebo čaje. Při tomto onemocnění je vhodné po 2 až 3 týdnech užívání na 1 až 2 týdny vynechat. Hladina cukru v krvi postupně klesá.

Cysty a propolis

Vhodné je v místě cysty potírat pokožku několikrát denně tinkturou nebo mastí a vnitřně používat tinkturu 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Čelní a čelistní dutiny a propolis

Při zánětech dutin se inhalují páry - do hrnečku horké vody se přidá 1 kávová lžička tinktury. Okolí dutin je možné potírat mastí nebo tinkturou. Při tom dbáme na to, aby propolis nepřišel do blízkosti jemné pokožky očních víček nebo očí. Vnitřně se podává 1 kávová lžička 1x až 2x denně do hrnečku vlažného čaje.

Dětský ekzém a propolis

Nejčastěji se používá mast. Někdy je vhodné dosušování pokožky tinkturou nebo kosmetickou vodou nebo tinkturou ředěnou převařenou vodou. Obyčejně se ekzém znovu neobjevuje. Při ekzémech z podráždění se tento může znovu vyskytnout při novém podráždění. Propolis dobře pomáhá při dětském ekzému, atopickém, atd.

Drobná poranění a propolis

Použijeme-li hned propolis, vyhojí se poškozená pokožka bez jizvy. Tinktura může vyvolat pocit pálení, mast nesmí přijít do krvácející rány! Rány, které nejsou vhodné k sešívání potíráme tinkturou, která působí jako dezinfekce a hojivý prostředek.

Dutina ústní a propolis

Afty, zanícené dásně, bolavé zuby, bolesti v krku, spálený jazyk a jiné defekty, potíráme nebo pokapáváme tinkturou nebo používáme sprej nebo výplach tinkturou ředěnou převařenou vodou. Používání mastí bývá méně vhodné, pouze některé opary se lépe vyhojí po použití mastí.

Dvanácterník a propolis

Při zánětech nebo vředech, i starých, používáme 2x až 3x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody, čaje nebo vlažného mléka, vždy hodinu před jídlem vypít. Vymizení potíží bývá překvapivě brzy.

Ekzémy a propolis

Nejčastěji se používá mast. Někdy je vhodné dosušování pokožky tinkturou nebo kosmetickou vodou nebo tinkturou ředěnou převařenou vodou. Propolis dobře pomáhá u všech typů ekzémů a obyčejně se znovu neobjevují. Ekzémy z podráždění se mohou vyskytnout při novém podráždění.

Ekzémy ušní a propolis

Ve zvukovodu je aplikace tinktury nebo tinktury ředěné vodou velmi účinná.

Hemeroidy a propolis

Nejčastěji se používá tinktura 1 kávová lžička do skleničky vlažné vody nebo 2x až 3x denně nebo preventivně 1x denně. Postiženou tkáň je vhodné ošetřovat mastí několikrát denně po důkladné hygieně.

Hlasivkové potíže a propolis

Nejvhodnější je kloktání tinktury ředěné vodou nebo použití spreje. Vnitřně se používá 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Vhodné jsou i zapařovací zábaly s použitím tinktury nebo suché s mastí.

Hnisavé poranění a propolis

Okolí rány několikrát denně potíráme tinkturou, později můžeme ošetřovat okolí rány mastí. Potíže velmi brzy vymizí. U proleženin působí obklady propolisu s olivovým olejem vyčištění ran a jejich uzavření (1:5). Okolní kůži je zapotřebí chránit natřením Novikovem nebo indulonou nebo toaletní vazelínou, aby okolní kůže nebyla alergizována.

Horečka a propolis

Při horečnatých onemocněních se používá tinktura 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje 2 až 3x denně.

Horní cesty dýchací a propolis

Při slabších i silnějších onemocněních se tinktura používá vnitřně, 1 kávová lžička 2x denně, ob den nebo až 2x denně inhalace, používá se i mast do nosu i jako obklady. Na průdušky užíváme 3x denně 20 kapek na kostku cukru nebo do medu, tekutin nebo samostatně.

Chronické kožní ekzémy a propolis

U všech působí propolis buď v masti nebo v obkladech s tinkturou ředěnou převařenou vodou. U akutního mokvajícího ekzému je třeba nejprve obklady ekzém uklidnit, potom aplikovat propolis. Čím kratší doba trvání ekzému, tím lepší výsledek.

Chřipka a propolis

Při onemocněních se používá hned na začátku 1 polévková lžíce tinktury po 8 hodinách nejvýše 3x až 4x po sobě. Preventivně v období chřipek se používá 1 kávová lžička 1x až 2x denně. Při rýmě se používá tinktura. Mast je vhodná i na ošetření odřeného nosu. Preventivně lze použít také propolis se žvýkačkou nebo propolisovou emulzi na vykloktání.

Chřipkové epidemie a propolis

Jakmile nám začne mrazit v zádech a začne bolet hlava, bereme nejprve 35 kapek tinktury a po hodině znovu. Dále pak 3x denně 30 až 35 kapek po dobu 2 až 3 dnů. Jestli se začne tinktura brát až po 2 až 3 dnech, není již takový účinek.

Impotence a propolis

Bývá různého původu, obyčejně jako následek vnitřního onemocnění. K odstranění těchto potíží se obvykle používá 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Je dobré užívání tinktury v odvaru saturejky a máty peprné v poměru 1 lžičku na 1 šálek.

Infekce a propolis

Ledvin, močových cest, močového měchýře, zánět prostaty. Pomáhá velmi dobře tinktura.

Infekce zažívacího traktu a propolis

Na katary tenkého i tlustého střeva dobře pomáhá tinktura.

Interní onemocnění a propolis

Používá se vnitřně tinktura 2x až 3x denně 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje.

Jaterní neduhy a propolis

Používá se vnitřně tinktura 2x až 3x denně 1 kávová lžička ve skleničce vody nebo čaje.

Jizvy a staré rány a propolis

Postižené místo omyjeme odvarem z řepíčku nebo měsíčku a ošetříme tinkturou nebo zvláčníme mastí. Odstraní se otoky a rány se vyhojí.

Kašel a propolis

Vnitřní užívání 1 kávová lžička tinktury, inhalace do hrnečku horké vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a výpary vdechujeme 2x denně. Kloktání - do skleničky vlažné vody dáme 1 kávovou lžičku tinktury a několikrát denně kloktáme. Obklady zapařovací na krk nebo hrudník - navlhčený obklad pokapeme asi 30 kapkami tinktury, nejlépe na noc. Suchý obklad na krk nebo hrudník s použitím masti. Kašel obvykle odezní dříve, než stačíme aplikovat všechny možnosti léčení.

Katar horních cest dýchacích a propolis

Postupujeme podobně jako u kašle. Můžeme použít i mast do nosu při rýmě nebo k potírání čela, krku, hrudníku.

Kolika břišní a propolis

Obvykle se používá 1x až 2x po sobě 1 kávová lžička tinktury. Možné je i použití 1 polévkové lžíce tinktury nejvýše 2x po dvou hodinách. Vždy je však vhodné vyhledat lékaře.

Kosmetické vady a propolis

Používá se tinktura pro ošetření malého defektu nebo tinktura ředěná převařenou vodou ke každodennímu ošetřování nebo kosmetická voda. Pro zvláčnění pleti se používá mast.

Kožní onemocnění a propolis

Propolis se používá tam kde ostatní léčba již nezabírá. Tinktura vyvolá pocit pálení, proto ji používáme jen k ošetření malého kousku pokožky nebo ředíme vodou. Kosmetická voda je vhodná k pravidelnému ošetřování. Mast používáme pro rychlejší vyhojení a zvláčnění pokožky.

Kožní plísně a propolis

Tinkturu používáme alespoň po dobu 3 týdnů. To je doba, po kterou je potřeba plísňové onemocnění ošetřovat, aby se původce nemoci dostatečně potlačil. Pro zvláčnění pokožky se může použít mast. Po 3 týdnech každodenního používání je vhodné na týden přerušit a pokračovat ještě 2x až 3x po třech týdnech. Je-li napočátku pokožka popraskaná a pocit pálení je příliš silný, je možné použít tinkturu ředěnou vodou alespoň 1:1 nebo tak, aby na poškozené pokožce nepálila. Vhodná je i mast pro první nebo druhé ošetření. Nesmí však přijít do krvácející rány. Při plísni ošetříme propolisovým sprejem i obuv uvnitř.

Krevní tlak kolísavý a propolis

Užívá se 1x až 2x denně 20 až 30 kapek podle potíží.
Nízký tlak - užívá se 20 kapek do skleničky vlažné vody nebo čaje ráno 1 hodinu před jídlem.
Vysoký tlak - 30 kapek na noc tinktury samotné nebo ve skleničce vlažné vody, čaje nebo bylinkového odvaru.

Krevní tlak vysoký a propolis

Kombinace tinktury a mateří kašičky má výborné účinky na snížení vysokého krevního tlaku.

Křeče v nohou a propolis

Křečovité stažení svalů končetin i ostatních uvolníme potíráním mastí nebo tinkturou. Při častějším výskytu užíváme propolisovou tinkturu 1 kávovou lžičku 1x až 2x denně.

Křečové žíly a propolis

Lehce masírujeme postižená místa a okolí. Preventivně se užívá tinktura 1 kávová lžička 1x až 2x denně.

Kuří oka a propolis

Na noc potřeme tinkturou nebo mastí a přelepíme. Během několika dnů jdou odstranit. Kuří oka, hyperkeratoza kožní a bradavice, po 3 dny dáváme mast nebo tinkturou navlhčenou gázu. Pak vykoupeme v teplé vodě a kuří oko se vyloupne. Na hyperkeratozu můžeme do masti přidat 2 až 4% salicylové kyseliny. Můžeme dát i placičku ze surového propolisu, kterou nahřejeme, aby lépe přilnula.

Ledviny a propolis

Vhodné jsou zapařovací zábaly na noc s tinkturou nebo suché s použitím masti. Vnitřně se užívá tinktura 2x denně 1 kávová lžička ráno a večer 1 hodinu před jídlem. Obyčejně se užívá v čaji nebo v bylinkovém odvaru.

Lupenka a propolis

Nejlépe zabírá mast a vnitřně tinktura. Při používání propolisu je zapotřebí velké trpělivosti a vyvarovat se jakéhokoliv podráždění nebo oslabení organizmu. Po několika týdnech až měsících obyčejně vymizí příznaky, někdy i celé onemocnění.

U lupenky trvající kratší dobu se vyléčí 60% pacientů při potírání postiženého místa tinkturou. Výhodné je současně podávat mateří kašičku, se kterou se dosahuje lepších výsledků.

Lupy a propolis

Zbytek tinktury, může se použít i kal zbylý na dně lahvičky, se naleje do menšího množství šamponu nebo kondicioneru. Už po prvním použití poznáme účinek.

Migréna a propolis

Používá se tinktura v období klidu preventivně 1x denně 10 kapek. Při častějších potížích až 3x denně 20 kapek. Vhodné jsou i obklady spánku, týlu, celého krku.

Močové cesty - záněty, kameny a propolis

Vnitřně se používá tinktura 2x denně 1 kávová lžička ráno a večer 1 hodinu před jídlem. Vhodné jsou i zábaly suché s použitím masti nebo zapařovací s použitím tinktury. Doplňujeme bylinkovými čaji.

Mozková mrtvice a propolis

Užívá se tinktura 2x denně 1 kávová lžička a postižená část těla se masíruje několikrát denně mastí. Stačí též příležitostně potírat.

Mozoly, ošlapky, otlaky a propolis

Potíráme tinkturou účinnější je mast.

Nadýmání a propolis

Nemáme-li možnost pohybu, potíráme oblast břicha tinkturou nebo mastí a vnitřně užíváme 2x až 3x za den 1 kávovou lžičku tinktury samotné nebo podávané ve vlažné vodě nebo čaji.

Obranyschopnost organismu a propolis

Užívá se preventivně 1x denně 10 kapek v období chřipek nebo jiného nebezpečí oslabení organismu až 2x denně 30 kapek.

Oči - záněty spojivek a propolis

Pozor nikdy nevtírejte propolis v jakékoliv formě do očí ani na jemnou kůži kolem nich!

Omrzliny a propolis

Ošetřujeme postupně. Teprve po řádném prokrvení poškozené tkáně potíráme tinkturou ředěnou vodou. Vhodnější je však prevence. Před odchodem do nepříznivého počasí ošetříme obličej, uši i končetiny mastí nebo tinkturou. Sníží se tak i nebezpečí podchlazení.

Opary a propolis

Před výskytem potíráme přecitlivělé místo tinkturou. Pokud se již vytvořili puchýře, vysušíme je tinkturou. Doléčení provádíme mastí, případně dosušíme tinkturou. Můžeme dávat obklady tinktury ředěné vodou.

Opařeniny a propolis

Co nejdříve polít, pokapat nebo potřít tinkturou. Možno přiložit obklady z tinktury. V dalším ošetřování používáme mast i tinkturu. Není-li při ruce tinktura, použijeme mast.

Otoky nohou a propolis

Masírujeme nebo potíráme tinkturou i mastí několikrát po sobě podle potřeby. Vhodné je i podávání tinktury 1x až 2x denně 1 kávovou lžičku.

Ozařování a propolis

Pokožku v místě ozařování oplachujeme odvarem z měsíčku zahradního, do kterého jsme přidali 1 kávovou lžičku tinktury. Vhodné je i vnitřní podávání čaje s 1 kávovou lžičkou tinktury ráno a večer.

Padání vlasů a propolis

Do šamponu, kondicionéru, kosmetické vody přidáme zbytek tinktury. Po umytí vlasů opláchneme malým množstvím kosmetické vody.

Paradentóza a propolis

Dásně potíráme tinkturou několikrát denně. Vynikající výsledky!

Plíseň nohou a ostatních částí těla a propolis

Tinkturu používáme alespoň 3 týdny. To je doba, po kterou je třeba plísňové onemocnění ošetřovat, aby se původce onemocnění dostatečně potlačil. Pro zvláčnění pokožky se může použít mast. Po 3 týdnech každodenního používání je vhodné na 1 týden přerušit a pokračovat 2x až 3x po 3 týdnech. Při plísni nohou ošetříme propolisovým sprejem i obuv uvnitř. Preventivně i léčebně lze s úspěchem použít i propolisové mýdlo.

Popáleniny a propolis

Co nejdříve polít, pokapat nebo potřít tinkturou nebo přiložit obklady z tinktury. Při dalším ošetřování používáme mast nebo tinkturu. Šetrný je postřik propolisovým sprejem. U popálenin 2 stupně působí anesteticky, u 3 stupně zamezuje jizváma a hnisání rány.

Popraskané paty a propolis

Několikrát po sobě namazat mastí. Nepoužíváme tinkturu.

Poranění a propolis

Okolí rány potíráme tinkturou nebo mastí. Dbáme na to, aby tinktura ani mast nepřišla do krve v krvácející ráně. Propolis v okolí rány tlumí bolest, chrání před zánětem a podporuje rychlejší hojení. Toto ošetření nenahradí lékařské ošetření.

Poruchy krevního obrazu a propolis

Užívá se 30 kapek na noc. Po 2 až 3 týdnech je vhodné užívání přerušit na 1 až 2 týdny.

Posílení organismu a propolis

Užívá se 1x až 2x denně 10 až 20 kapek tinktury. Při větší zátěži, psychické nebo fyzické, zvýšíme až na 30 kapek 2x denně.

Proleženiny a propolis

Potíráme tinkturou nejlépe ředěnou vodou a dáváme obklady s tinkturou nebo mastí několikrát denně.

Prostatické potíže a propolis

Užívá se 3x denně 1 kávová lžička do skleničky vody nebovlažného bylinnéhočaje.

Průdušky a propolis

Užívá se tinktura 1 kávová lžička 2x denně ob den a 2x denně inhalace. Případně zapařovací obklady s tinkturou nebo suché obklady s použitím masti.

Průjem a propolis

Tinktura se užívá na lačno, ráno a večer, 1 kávová lžička ve skleničce vlažné vody.

Přechod a propolis

Po dobu 1 roku před běžně očekávaným přechodem se užívá 10 kapek tinktury, po 3 týdnech, 1 týden přestávka.

Psychická vyčerpanost a propolis

Užívá se 1x až 2x denně 10 až 20 kapek tinktury.

Rakovina a propolis

Do odvaru měsíčku zahradního přidáme 1 kávovou lžičku tinktury. Užívá se ráno a večer na lačno, 1 hodinu před jídlem.

Revma a propolis

Bolestivé klouby a okolí potíráme nebo masírujeme několikrát po sobě tinkturou nebo mastí. Vhodné je i vnitřní podávání 2x denně 1 kávovou lžičku tinktury.

Rýma a propolis

Nejčastěji se používá mast do nosu. Rýma obyčejně odezní po prvním až druhém použití. Nemáme-li mast, použijeme tinkturu ředěnou vodou tak, aby v nose nepálila.

Slinivka břišní a propolis

Ráno a večer 1 kávovou lžičku do skleničky vlažné vody nebo čaje hodinu před jídlem. Chronické recidivy zánětů slinivky, 3x denně 40 kapek. Doba léčení od 3 týdnů do 1 roku.

Spánek a propolis

Užívá se 1 kávová lžička do skleničky vlažné vody večer po jídle.

Sterilita a propolis

Užívá se 1 kávová lžička tinktury do skleničky vody ráno nebo večer.

Stresové stavy a propolis

Užívá se 1 až 3x denně 10 až 20 kapek tinktury.

Svědění pokožky a propolis

Podle potřeby několikrát opakovaně potírat mastí nebo tinkturou po dobu asi 2 týdnů.

Tlusté střevo - zánět a propolis

Užívá se tinktura 2x denně 1 kávovou lžičku do skleničky vody nebo čaje, vypít ráno a večer na lačno.

Trombóza dolních končetin a propolis

Užívá se 3x denně 40 kapek po 3 týdny až 1 rok.

Tuberkulosa - plicní, krční, kožní a propolis

Tlumí se růst bacilů. Užívá se v kombinaci s léky antituberkulotiky. Užívá se emulze, 3x denně polévková lžíce po dobu až 1 roku. vždy po 2 měsících přestávka 2 týdny. U kožní TBC se aplikuje mast 1x za 2 dny.

Únava, bolesti svalů, kloubů z únavy a propolis

Několikrát denně potírat tinkturou nebo masírovat mastí.

Uši - ekzém, zánět středního ucha, zánět zevního zvukovodu a propolis

Používáme mast do zevního zvukovodu ob den nebo až 2x denně. Tinkturu nikdy nepoužíváme samotnou, ale vždy ředěnou vodou tak, aby nepálila, minimálně 1:1.

Vlasy - padání, třepení, svědění pokožky, lupy a propolis

Do šamponu můžeme přidat na každé použití asi 20 kapek tinktury nebo po umytí vlasů spláchneme roztokem - 1 kávová lžička tinktury do skleničky vlažné vody. Můžeme také přidat 20 kapek tinktury do kondicionéru.

Zácpa a propolis

Užívá se 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Po 3 týdnech používání na 1 až 2 týdny přerušit.

Zápal plic a propolis

Po dohodě s lékařem se užívá tinktura 2x denně 1 kávová lžička, dále se může inhalovat a dávat obklady s tinkturou nebo mastí na hrudník.

Zuby a propolis

Chceme-li zuby pěkné a odolné, kápneme na zubní pastu před čištěním 1 kapku tinktury.

Žaludeční duodenální vřed a propolis

Užíváme 3x denně půl až 1 hodinu před jídlem 20 až 35 kapek do mléka nebo medu. Zlepšení se projeví po 3 dnech léčby. Bereme-li současně mateří kašičku a med, máme vhodnou kombinaci ke konzervativní léčbě vředové choroby.

Žaludek a propolis

Při žaludečních potížích užíváme tinkturu 2 až 3x denně 20 kapek do skleničky vlažné vody nebo mléka, vždy 1 hodinu před jídlem.
Množství lze zdvojnásobit. Podává se 1 měsíc, potom 1 týden přestávka, po ní možno pokračovat dále. Při přejedení podáme 1 kávovou lžičku tinktury s malým množstvím vody.

Ženské potíže a propolis

Podle charakteru onemocnění po poradě s lékařem užíváme - tinkturu 1 kávovou lžičku 1x až 2x denně, obklady s tinkturou nebo jen lehce potíráme bolestivou část.
Při léčbě gynekologických onemocnění jako svědění lůna nebo poševních zánětech a plísňových onemocněních, erozích čípku nebo po provedeném popálení čípku, které se nehojí, je někdy aplikace propolisu efektivní. Aplikuje se buď mastí nebo formou v propolisové emulzi namočených tampónů. Lze však také provést výplach propolisovou emulzí 2x zředěnou. Výplach a tampony aplikujeme 2x denně.
U žen při klimakterických potížích a návalech se doporučuje 2x 20 kapek tinktury denně.

Žlučník a propolis

Užívá se tinktura 2x denně 1 kávová lžička, po 3 týdnech přerušit užívání na 1 až 2 týdny.