Novela nařízení vlády č. 251/2013 Sb., která mění nařízení vlády č. 197/2005 Sb.

Nařízením vlády č. 251/2013 Sb. se mění od 1. 9. 2013 dřívější nařízení vlády č. 197/2005 Sb., o stanovení podmínek poskytnutí dotace na provádění opatření ke zlepšení obecných podmínek pro produkci včelařských produktů a jejich uvádění na trh. O tom proběhla již informace na tomto webu koncem srpna. Přiložena byla jak novela, tak úplné znění nařízení vlády. Nyní předkládám slíbené podrobnosti ke změnám, které novela nařízení vlády upravila.

Změny umožňují poskytování dotací na podporu včelařství v letech 2014-2016 poté, co byl orgány EU pro toto období schválen Český včelařský program. Zachována zůstává základní struktura podpor v pěti základních oblastech (technická pomoc, boj proti varroáze, racionalizace kočování včelstev, úhrada nákladů na rozbory medu, obnova včelstev), současně se ale novým nařízením doplňují a zpřesňují požadavky na technická zařízení, na jejichž pořízení lze čerpat dotace z jednotlivých opatření, jsou aktualizovány seznamy témat pro odborně vzdělávací činnost, jsou doplněny nové přípravky a prostředky používané v boji proti varroáze. Žadatel již kromě úředně ověřené kopie stanov nemusí k žádosti přikládat úředně ověřené kopie živnostenského oprávnění na příslušnou vzdělávací činnost. Úředně ověřená kopie osvědčení o akreditaci laboratoře, která provádí rozbory medu, se taktéž nemusí předkládat. Stačí kopie.  Větší změny zaznamenalo opatření „Obnova včelstev“. Zpřesňuje se chov včelích matek přívlastkem „šlechtitelský“, zvyšuje se částka podpory na prodanou včelí matku, zrušila se podpora za uhynulá včelstva v zimním období a dotace na opatření „obnova včelstev“ se zařadilo mezi přednostně vyplacené dotace, pokud dojde k překročení celkové částky vyhlášené SZIFem pro všechna opatření.

Konkrétní změny zařazené pod jednotlivá opatření:

Technická pomoc

 

  1. Zkracuje se délka kurzu ze 6 hodin na 4 hodiny na den, kurz již nemusí vést nejméně dva přednášející, nově se hovoří o jednom přednášejícím splňujícím náležité podmínky (vzdělání + uvedení na příslušném seznamu přednášejících), výše dotace zůstává 6 000 Kč na kurz avšak nejvýše na 2 praktické kurzy vedené přednášejícím v jenom dni, stejně tak doplnění platí i pro přednášky, kde zůstává výše dotace 3 000 Kč na jednu přednášku a doplňuje se – nejvýše na 2 přednášky vedené přednášejícím v jednom dni.
  2. Upravují se podmínky vzdělání - pro všechny přednášející i těch uvedených v seznamech předložených žadateli platí stejné podmínky vzdělání. 
  3.  Již se nehovoří o přednáškách pro děti a mládež, ale o vedení včelařských kroužků. Oproti dosavadní úpravě přibyla povinnost předložení seznamu vedoucích včelařských kroužků žadateli do 31. 1. kalendářního roku, v němž má být vedení kroužku uskutečněno, občanským sdružením soustavně působícím v oblasti chovu včel nejméně po dobu 3 kalendářních let bezprostředně předcházejících tomuto kalendářnímu roku. Současně se zvyšuje dotace za vedení jednotlivého včelařského kroužku a to z 10 000 Kč na 15 000 Kč.
  4. V žádosti o dotaci na vzdělávací akci nebo pořízení zařízení již nemusí být uveden počet přednášek, kurzů, seminářů, úlů pro začínající včelaře nebo nových zařízení, prostředků a zařízení pro kočování.
  5. U pořizování nových nástavkových úlů pro začínající včelaře se vypustila konkretizace, že musí jít o nástavkové úly typu Langstroth, Dadant nebo typu s rámkovými rozměry 390x240 mm, nově musí jít obecně o blíže nespecifikované nástavkové úly.
  6. Příloha č. 1 obsahující témata kurzů, seminářů a přednášek byla změněna a doplněna takto:

a)     tam, kde se vyskytuje v tématu kurzu léčení včelstev, doplnilo se před slovo léčení slovo „prevence“ (viz kurzy bod 3 a 6),

b)     témata praktických kurzů se rozšířila o bod 7 – Kurz pro ekonomickou a kontrolní činnost v oblasti chovu včel, právní předpisy související s včelařstvím, organizační zabezpečení léčení včel se zvláštním zaměřením na varroázu a mor včelího plodu, šlechtění včel a pro práci s dětmi a mládeží ve včelařských kroužcích pro děti a mládež,

c)     témata seminářů pro funkcionáře organizačních jednotek žadatele – u prvního tématu došlo ke zpřesnění – „ekonomická a kontrolní činnost“ – dosavadní následující slova „občanských sdružení, působících v oblasti chovu včel“ byla vypuštěna,

d)     témata přednášek a včelařských kroužků – 6. Téma „Ekologický chov včel“ bylo doplněno o slova „a přírodě blízký chov včel“, 11. téma bylo změněno z původního „Nové směry ve včelařství“ na „Provozní metody při chovu většího počtu včelstev, kočování se včelstvy“.

  1. Příloha č. 2, část A – Seznam zařízení, na které lze poskytnout dotaci v rámci opatření technická pomoc byl rozšířen o dvě položky – jednoúčelový mechanický ometač včel a úlová váha s plošinou do 650 x 650 mm a váživostí do 200 kg.

Boj proti varroáze

 

Toto opatření zůstává prakticky beze změn. Mění se jen Příloha č. 2 část B Seznam prostředků na prevenci nebo léčbu varroázy tak, že se v bodě 7 doplňuje APIGUARD A.U.V. (gel).

Racionalizace kočování včelstev

  1. Mění se důležitá podmínka pro poskytnutí dotace – chovatel včel musí provádět kočování včelstev a jeho minimální počet včelstev musí být 20 (dosud bylo 10 včelstev).
  2. Doplňuje se další podmínky poskytování dotace – chovatel musí prokázat zdravotní způsobilosti včelstev ke kočování v daném roce. To znamená doložení výsledků příslušných vyšetření včelstev, které jsou dle platné metodiky kontroly zdraví zvířat pro kočování potřebné.

Úhrada nákladů na rozbory medu

 

Kromě změny náležitostí žádosti o dotaci v předložení osvědčení o akreditaci laboratoře – oproti dosavadní úpravě, kdy byl požadován originál, stačí kopie, žádné změny nejsou.

Obnova včelstev

 

  1. Všude, kde se hovoří o chovu včelích matek bylo vpředu přidáno slovo „šlechtitelský“.
  2. Doplňuje se podmínka poskytnutí dotace o doložení seznamu chovatelů včelích matek zařazených do uznaného šlechtitelského programu žadatelem.
  3. Ruší se podpora na pořízení nových nástavkových úlů typu typu Langstroth, Dadant nebo typu s rámkovými rozměry 390x240 mm po zimním úhynu včelstev, za jehož příčinu stanovila příslušná krajská veterinární správa nakažlivé onemocnění.
  4. Zvyšuje se dotace na jednu prodanou včelí matku ze šlechtitelského chovu z uznaného šlechtitelského programu z 200 Kč na 300 Kč.

Poměrné snižování oprávněných nároků na dotaci

 

Oproti dosavadní úpravě došlo též ke změně možných krácení oprávněných nároků, překročí-li celkovou částku na uvedená opatření vyhlášenou SZIFem, tak, že přednostně se vyplatí dotace na boj proti varroáze, na úhradu nákladů na rozbory medu a na včelí matky a zbylé finanční prostředky na dotaci na technickou pomoc a racionalizaci kočování se poměrně sníží. Dosud se přednostně vyplácela dotace pouze na boj proti varroáze, ostatní opatření se poměrně snižovala.

Nařízení vlády nabylo účinnosti 1. 9. 2013.

Závěr

Postupně bude upraven text formulářů požadavků a příslušných příloh tak, aby vše odpovídalo platnému znění nařízení vlády. Plánuje se stejně jako v minulosti uveřejnění všeho, co souvisí s dotací podle nařízení vlády č. 197/2005 Sb. v platném znění, v příloze časopisu Včelařství č. 4/2014.

Zde najdete nařízení vlády č. 251/2013 Sb.

Zde najdete nařízení vlády č. 197/2005 Sb. v úplném znění účinném od 1.9.2013

Formuláře žádostí o dotaci podle nařízení vlády č. 197/2005 Sb. v platném znění