Zpět na: Vše pro Langstroth

Úl Dadant s nízkým dnem Lysoň

3 380,00 Kč
bez DPH: 2 793,39 Kč

Dostupnost:
Kód zboží: W1007
Úl Dadant s nízkým dnem, lakovaný. Nástavkový úl s velkým plodištěm. Ideální hlavně pro profesionální včelaře nebo hospodaření na kočovných stanovištích, ale vhodný i pro amatérské včelaře a stálé včelnice s dobrou snůškou.

Úl Dadant s nízkým dnem (vysoká střecha)

Přednosti úlu Dadant s nízkým dnem:

sestavený z částí (elementů), které do sebe perfektně zapadají – každou část je možné v případě potřeby vyměnit
nástavky i půlnástavky jsou na 10 rámků Dadant (v nástavku normální rámek Dadant, v půlnástavku Dadant ½; rámky nejsou součástí balení a musí se dokoupit zvlášť)
vysoká střecha
odnímatelné dno
vyrobený z tvrzeného polystyrenu, takže je úl lehký a zároveň odolný vůči povětrnostním vlivům
díky velkým rámkům v plodišti umožnuje dobré přezimování včel
zajišťuje optimální ventilaci (velký vnitřní prostor a odpovídající ventilační otvory)
v tomto typu úlu se u včel méně často projevuje rojová nálada
nízké dno, které zajišťuje rychlý jarní rozvoj
vyztužení problematických částí úlu
snadná manipulace a transport
rovná střecha
uzávěry a ucpávky ventilačních otvorů jsou součástí balení
zajišťuje včelám optimální podmínky po celý rok (chrání včelstvo před horkem i mrazy)
vhodný pro všechna včelí plemena
snadné udržování hygieny
možnost zakoupení doplňků, příslušenství a náhradních dílů
kvalitní polský výrobek

Polystyrenový úl Dadant se liší od klasického úlu tohoto typu, využívaje všech jeho výhod a zároveň eliminuje jeho nevýhody. Je lehký, ale zároveň odolný a zajišťuje včelstvu výborné teplotní podmínky. Samostatné dno usnadňuje kontrolu hygieny a zdravotního stavu včel.

Tradiční Dadant byl ležan, kdežto náš polystyrenový úl je nástavkový – stojan. Do jednoho nástavku lze umístit 10 rámků, což znamená méně než u klasického ležanu, ale je také určen jen pro jedno včelstvo, kdežto starý ležan je na včelstva dvě. To umožňuje manipulaci s lehkými nástavky, používání moderních metod chovu včel a hospodaření na včelnici.

Abychom včelařům usnadnili práci, jsou ve stěnách nástavku speciální prohlubně, které plní funkci úchytů. Kromě toho jsou místa náchylná k poškození vyztužená. To všechno dohromady umožňuje využití úlu na stacionárních i kočovných včelnicích.

Vysoké rámky v nástavcích Dadant zajišťují dobré přezimování v jednom nástavku a zároveň velmi dobrý rozvoj včelstva, zvláště silného, v sezóně. Zmenšuje riziko rojové nálady. Nízké rámky v medníku (půlnástavku) umožňují vytáčení medu i v sezóně slabší snůšky.

Úl Dadant zajišťuje včelstvu vynikající termopodmínky. Funguje jak termoska – v zimě udržuje teplo a v létě chrání před horkem. Je nutné se zmínit i o dobrém odvětrávání, které probíhá přes otvory ve dně, nástavku, strůpku a střeše.

Nízké dno je výhodné hlavně pro kočovné včelnice, protože nezabírá tolik místa. Je odolné a úly na nízkém dně jsou stabilní. Kromě toho umožňuje rychlý jarní rozvoj a včely nemají tendenci budování divokého díla.

Za zmínku stojí i vysoká střecha použitá v nabízené konfiguraci. Má několikacentimetrové boční hrany, takže prostor nad strůpkem je větší než při použití střechy nízké. To umožňuje umístění krmítka nebo nádoby s pokrmem.

Rovná střecha je taktéž výhodou. Může sloužit jako odkládací prostor při kontrole sousedního úlu. Kromě toho je lepší, když jsou úly zatíženy např. cihlou, aby se předešlo jejich rozvrácení při silných poryvech větru. Samozřejmě, úl s rovnou střechou je i snáze skladovatelný.

Úl je lakovaný barvami, které včelám neškodí a zároveň zvyšují odolnost úlu před povětrnostními vlivy. Úl je připraven k okamžitému osídlení včelstvem.

Složení úlu Dadant a Dadant 1/2 W1007
Název, kód Množství
Střecha Dadant s ventilací vysoká, lakovaná W1015 1x
Nástavek Dadant 1/2, lakovaný W1018 2x
Strůpek Dadant, lakovaný W1021 1x
Nástavek Dadant, lakovaný W1017 1x
Dno nízké Dadant, lakované W1122 1x

Hodnocení

Zatím zde není žádné hodnocení tohoto produktu.

Musíte se přihlásit, abyste mohli hodnotit. Přihlásit se