Dotace 2024 v dotačním programu s příspěvkem 80 % vynaložených nákladů. Aktuální výkupní cena vosku až 220 Kč/kg.
Voda přímo včelám - ano, či ne?
O tom, že voda je pro včely velmi důležitá, už snad nepochybuje nikdo. Středně silné včelstvo denně spotřebuje asi 0,25 litru vody. To může být až 160 litrů za rok. Nejvíce vody včely potřebují na jaře, kdy začíná plodování. Za den to může být i 0,5 litru. Pomocí vody ředí zimní zásoby, vyrábí krmnou kasičku. Ano, v úle se vyskytuje metabolická voda, ale té není dostatečné množství. Včelky si tedy musí pro vodu zaletět.
Červenec - měsíc plného léta
Červenec je pro včelaře poslední poměrně značně fyzicky náročný měsíc. Naproti tomu včelstva se pomalu začínají připravovat na zimu. Po letním slunovratu se velmi zvolna začíná snižovat plodování včel. V přírodě už není tolik zdrojů včelí pastvy. Poslední snůška bývá ze slunečnice či svazenky a z některých cizokrajných stromů...
Přípravků proti varroáze máme více, ale..
Varroáza včel a včelího plodu je stále probírána při většině setkání včelařů. Poslední roky se však někteří chovatelé snaží používat různé jiné způsoby prevence a tlumení této nákazy, než je úředně stanovený a praxí ověřený systém celoročního boje s ní veterinárními léčivými přípravky a technickými prostředky registrovanými Ústavem státní kontroly veterinárních bio-preparátů a léčiv v Brně (USKVBL). Bohužel není neobvyklé, že zejména technické prostředky к aplikaci léčivých přípravků jsou nabízeny a prodávány, přestože nejsou registrovány pro použití v České republice.
Likvidace starého díla a získání vosku
Já osobně chovám včely rekreačně, v sezóně mám 5 až 6 včelstev. Likvidaci starého díla a získání vosku jsem vždy řešil pomocí slunečního tavidla. Výhodu vidím v nízkých pořizovacích nákladech, ty provozní jsou nulové. Při dodržení několika zásad je kvalita získaného vosku vynikající. Jedinou nevýhodou, (která je citovaná také v literatuře) je menší výtěžnost vosku v porovnání s vařákem.
Červen zlomový měsíc pro včelstva i včelaře
V červnu jsou včelstva v plné síle. Plodiště je zakladeno na
maximum a v ideálním případě máme první snůšku již vytočenou a včelstva plní
medníky další snůškou, především z maliníku, lípy a medovicovou.