Dotace 2024 v dotačním programu s příspěvkem 80 % vynaložených nákladů. Aktuální výkupní cena vosku až 220 Kč/kg.
Chov a tvorba včelstev pomocí oddělků
Existuje mnoho důvodů pro rozchov včelstev, především v kontextu současných extrémních úhynů včelstev, což představuje klíčovou cestu k co nejrychlejšímu obnovení a stabilizaci včelstev v České republice.
Úroveň ztrát včelstev byla publikována v dubnovém čísle časopisu Včelařství (č. 4/2023, str. 109). Předsedkyně Mgr. Jarmila Machová uvádí šokující číslo – 251 000 včelstev, která mohla za normálních přírodních podmínek přežít. Z ekonomického hlediska je tato ztráta značná. Při průměrné ceně produkčního včelstva cca 5 000 korun se celkové ztráty vyšplhají na 1 255 000 000 korun (251 000 x 5 000 = 1 255 000 000). Hodnota ztráty při opylovací činnosti je téměř nevyčíslitelná.
Varroa, varroarezistence a varroatolerance
Představa včelstev, která by snášela přítomnost roztoče Varroa destructor, tedy byla vůči němu varroatolerantní, nebo dokonce odolná vůči jeho napadení a dalšímu množení, tedy varroarezistentní, je snem mnoha včelařů. Nemuseli by pak provádět monitoring ani léčit či přijímat technologická opatření ke snížení napadení včelstev roztočem. Také by nemuseli mít obavy z reziduí použitých léčiv v medu. Otázkou však zůstává, jakou cenu bychom za splnění tohoto snu museli zaplatit.
Včelařské dotace pro roky 2023-2027
28. února 2023 bylo ve Sbírce zákonů publikováno nové Nařízení vlády č. 53/2023 Sb., týkající se podmínek pro realizaci opatření ve včelařství a nabývající účinnosti od 1. března 2023.
Podle tiskového oznámení Ministerstva zemědělství ČR, vydaného u příležitosti schválení tohoto nařízení, bude v období do roku 2027 možné včelařům žádat každý rok o finanční podporu ve výši až 110 milionů korun. Polovina podpory bude pocházet z rozpočtu Evropské unie a druhá polovina z národního rozpočtu České republiky.
Změnil se název nařízení vlády. Dříve „Nařízení vlády o stanovení podmínek poskytnutí dotace na provádění opatření ke zlepšení obecných podmínek pro produkci včelařských produktů a jejich uvádění na trh“, nyní „Nařízení vlády o stanovení podmínek provádění opatření v odvětví včelařství“.
Duchovní vývoj včelaře.
Včelaři, kteří nespoléhají pouze na jednoduché odpovědi na
komplexní otázky světa, se nevyhnou klíčovému zamyšlení nad smyslem včelaření:
Proč se věnuji včelám a jaký hlubší smysl má tento vztah?
Pro některé je včelaření součástí rodinné tradice, jiní v něm nacházejí způsob,
jak zajistit živobytí pro sebe a své blízké. Najdeme snad lepší odměnu za práci
včelaře než je lahodný med, plný přírody a zdraví? Mnozí v chovu včel také
hledají harmonii se životním prostředím a zákony přírody, nebo v něm nalézají
útočiště před hektickým světem, kde mohou být sami se svými včelami. Existuje
spousta dalších důvodů... V těchto úvahách se skrývá mnoho pravdy. Ale co tedy
představuje vyšší pravdu, tedy duchovní rozměr této činnosti? Ten je odhalen
pouze těm nejzamýšlivějším a svobodně smýšlejícím včelařům, kteří včelaří s
láskou a otevírají svá srdce moudrosti.
Jak vybrat vhodný medomet?
Pro každého moderního včelaře je pořízení medometu nevyhnutelné. Jakmile se někdo rozhodne pro chov včel, medomet rychle přerůstá v jedno z klíčových zařízení. Proto je důležité, aby jste výběr medometu byl pečlivě zvážili. Dostupné typy medometů
Existují tři základní typy medometů: tangenciální, radiální a reverzní (kazetové). V systémech pro odvíčkování a stáčení medu jsou často používány horizontální medomety, které jsou vysoce efektivní. Tato zařízení jsou doporučena primárně pro velké včelařské operace s několika stovkami úlů, které se zaměřují na produkci medu. V našem článku se však budeme soustředit především na výše zmíněné tři základní typy.