Vylepšení stavební zábrany
Stavební zábrana je důležitou součástí podmetu. V rámci úlu se umisťuje na mezerníky, které jsou připevněny po stranách podmetu. Tím dochází k vytvoření včelí mezery, přibližně 8 mm mezi zábranou a spodní loučkou rámku. Jejím hlavním účelem je omezit včely ve stavění "divočiny" v podmetu. Přestože zábrana stavění zcela nebrání, pomáhá oddálit tento proces a včely staví od zábrany, a nikoliv od spodní loučky rámků, což usnadňuje manipulaci s nástavkem. Někteří výrobci úlů zahrnují stavební zábrany do svých produktů. Nicméně může nastat situace, kdy nedojde ke správné koordinaci, což se přihodilo i mně.
Životnost včelích dělnic se snižuje
Za posledních 50 let se život dělnic chovaných včel za laboratorních podmínek zkrátil na polovinu ve srovnání se 70. lety minulého století. Tento pokles délky života má přímý vliv na úhyn včelstev a snížení produkce medu, pravděpodobně kvůli ztrátě jejich genetických vloh pro dlouhověkost. Stárnutí a úmrtnost včelstev jsou nevyhnutelné přírodní procesy. Nicméně, v posledních letech čelí američtí včelaři alarmujícím úbytkům populací. Aby udrželi své chovy, musí každoročně doplňovat počet uhynulých včelstev. Tento negativní trend může být výsledkem mnoha stresorů, jako jsou virové a bakteriální infekce, parazitární onemocnění, vlivy pesticidů a nevyvážená výživa.
Pohled do života našich druhů čmeláků
Začněme chovem čmeláka zemního (Bombus terrestris), který se stal základem metod pro chov dalších druhů. Tento velký a rozšířený druh je černý s charakteristickou žlutou páskou na zadečku, jehož konec je bílý. Dělnice jsou zbarvené stejně jako matky, zatímco samci mají světlejší odstín žluté. Chov probíhá ve tmě s teplotou 30 °C a relativní vlhkostí vzduchu 70 %. Při nižší vlhkosti dochází k vysychání pylových zásob v hnízdě, zatímco vyšší vlhkost způsobuje plísnění. Zpočátku jsme používali termostat, ale nyní jsou potřebné podmínky nastaveny v celé laboratoři.
Včelí nemoci před začátkem nové včelařské sezóny
S příchodem jara je důležité zhodnotit celkový stav nákaz ve včelích koloniích a připravit se na dodržení nezbytných opatření vyplývajících z aktuálního vývoje u nás i v celé Evropě. Tumidóza: Mezi hlavní světové hrozby patří tumidóza, kterou způsobuje malý úlový brouk Aethina tumida. Tento škůdce, původem z podsaharské Afriky, se rozšířil do Ameriky a Austrálie a byl zaznamenán i v Egyptě. V roce 2004 byl zavlečen do Portugalska s dodávkou matek z USA, přestože byly postižené chovy zničeny, nedávno byl brouk znovu nalezen v Portugalsku.
Výroba mezistěn
Výrobna mezistěn přináší včelařům po celé České republice možnost zpracování jejich včelího vosku. Nabízí plnou podporu od výkupu vosku až po dodání hotových mezistěn přímo k vašim dveřím. Ať už jste v kterékoliv části České republiky, můžeme vám zajistit přepravu vosku do naší provozovny pomocí přepravních služeb. Což umožňuje nejen dopravu vosku, ale i rozvoz hotových mezistěn.