Jak vychovat silná včelstva – význam zdravého včelstva
Již dlouho víme, že náš život, stejně jako život včel a ostatních živočichů, je úzce propojen s množstvím mikroorganismů. Lidské tělo například hostí přibližně dva až tři kilogramy těchto prospěšných mikrobů ve vlastním zažívacím traktu. U včel je tento vztah obdobný.
Již v šedesátých letech minulého století zkoumala švýcarská botanička Dr. Anna Maurizio mikroorganismy přítomné v pylu získávaném z včelích plástů. Byla jednou z prvních, kdo detailně popsal pestrobarevnou a velmi proměnlivou skladbu mikroorganismů (tzv. mikrobiom) v pylu, kterou včely pravidelně konzumují. Díky tomu je zřejmé, že v jejich vlastním zažívacím systému se nachází obdobně bohatá a pestrá mikrobiální komunita. Přesto však mnoho aspektů včelího mikrobiomu čeká stále na úplné objasnění.
Včelí mikrobiom – důležitý spojenec zdravého včelstva
Tým vědců vedený docentem Jaroslavem Havlíkem z České zemědělské univerzity aktuálně společně s Výzkumným ústavem včelařským v Dole pracuje na výzkumném projektu podporovaném Ministerstvem zemědělství ČR. Experimenty provedené v rámci tohoto projektu potvrzují, že mikrobiom je klíčovou a nepostradatelnou součástí organismu včel. Lze jej bez nadsázky označit za další orgán těla včely. Mikrobiom totiž produkuje enzymy potřebné pro trávení, rozkládá jinak nestravitelné látky a přeměňuje je na živiny přijatelné pro včelí organismus. Zároveň poskytuje důležitou ochrannou bariéru proti nežádoucím a škodlivým látkám. Včely s narušeným nebo nedostatečně vyvinutým mikrobiomem jsou mnohem citlivější vůči stresu a toxickým látkám než ty, jejichž mikrobiom je ve skvělé kondici.
Biofilm – obrana, kterou včely potřebují
Mikroorganismy uvnitř včelího zažívacího traktu vytvářejí takzvaný biofilm. Jde o komplexní vrstvu tvořenou symbiotickými bakteriemi, vodou, živinami, metabolity a extracelulárními vlákny spletenými do husté, ochranné sítě. Tato síť nejen že pomáhá mikroorganismům lépe přilnout k vnitřnímu povrchu trávicího systému, ale hlavně představuje důležitou fyzickou a chemickou obranu před škodlivými vnějšími faktory. Čím bohatší a pevnější biofilm je, tím účinnější ochranu včela získává.
Fungují probiotika pro včely?
Možná se proto ptáte, zda je možné jednoduše posílit včelí mikrobiom podáním probiotik a tím zvýšit celkovou odolnost včelstva. K tomuto kroku však musíme přistupovat velmi opatrně. Na trhu jsou sice dostupné různé komerční produkty deklarující pozitivní účinky u včel, často však obsahují bakterie určené primárně pro lidský organismus. Včela má svůj vlastní specifický mikrobiom, který výrazně odlišný druh bakterií potřebuje.
Nicméně současné výzkumy vedené týmem docenta Havlíka přinášejí naději. Nedávné proteomické analýzy potvrdily, že po podání včelího probiotika byl u sledovaných včel zaznamenán významný nárůst hladiny klíčových proteinů mateří kašičky (MRJPs), které posilují imunitní systém, působí jako antioxidanty a regulují vývoj organismu. Zaznamenány byly také zásadní změny ve složení proteinů včelího zažívacího systému – zvýšil se podíl proteinů odpovídajících za imunitní reakce, produkci energie, detoxikaci nebo zvládání stresu.
Komplexní analýza včelího zažívacího traktu metodou NMR spektroskopie navíc odhalila výrazný nárůst některých organických kyselin u včel krmených probiotiky (např. kyseliny octové, benzoové a jantarové) a zároveň pokles jiných látek (jako citrát, fenylalanin nebo uridin) oproti kontrolní skupině.
Výsledky výzkumu jsou nyní detailněji analyzovány, ale již nyní je zřejmé, že pro zdravý vývoj včelstva je zásadní mít vhodně rozvinutý a udržovaný mikrobiom. Péče o pestrý a silný mikrobiom bude tedy do budoucna nedílnou součástí moderních včelařských postupů.
Mikrobiom včel – klíč k silnému a zdravému včelstvu
Mikrobiom neboli soubor prospěšných mikroorganismů tvoří nezbytnou složku těla včely. Bez nadsázky můžeme mikrobiom označit za další orgán, který zásadně ovlivňuje celkové zdraví včel a schopnost včelstva odolat nemocem a stresu.
Jak jednoduše podpořit mikrobiom ve svých včelstvech?
Možná vás napadá otázka, jak zajistit včelám zdravý a pestrý mikrobiom bez nutnosti pořizovat nákladná komerční probiotika, jejichž účinnost může být nejistá. Odpověď máme naštěstí na dosah ruky – klíč spočívá v pestré a vyvážené stravě včel samotných.
Představte si včelí trávicí trakt jako malou zoologickou zahradu, kde spolu žijí různé druhy živočichů s odlišnými potřebami a požadavky na potravu. Kdybychom všem obyvatelům této zoo podávali výhradně jeden typ potravy, část z nich záhy začne strádat. Stejně jako ve zmíněném příkladu, i včelí mikrobiom potřebuje pestrou a bohatou stravu – různorodý pyl a nektar různých rostlin, které jsou v dané oblasti přirozené.
Lokální rostliny – nejlepší volba pro vaše včelstva
Moderní, intenzivně obdělávaná zemědělská krajina bohužel ne vždy poskytuje dostatečnou pestrost. Přestože například pole řepky na jaře zajistí včelám bohatou snůšku, po jejím odkvětu se prostor promění v jednolitou, pro hmyz nehostinnou plochu.
Pokud chcete včelám zajistit trvalou nabídku kvalitní potravy, nemusíte složitě shánět exotické druhy dřevin a bylin. Nejlepší, co můžete udělat, je podpořit přirozenou, místní vegetaci. Sledujte, co roste ve vašem okolí, a dávejte prostor rostlinám přirozeně přizpůsobeným zdejším podmínkám. Často stačí v zahradách méně sekat, omezeně používat hnojiva a umožnit tak růst místním lučním květinám, jež by v tvrdé konkurenci pravidelně sečených trav jinak neuspěly.
Rozmístění včelstev rozhoduje
Dalším důležitým krokem pro zdravý mikrobiom a silné včelstvo je správné rozmístění úlů v krajině. Vyhněte se příliš hustému osídlení jednoho stanoviště velkým počtem včelstev. Jako optimální počet se ukazuje maximálně 30 včelstev na jednom místě. Máte-li v blízkosti již nějakého dalšího včelaře, je vhodné tento počet ještě snížit. Nadměrná koncentrace totiž vyvolává příliš velkou konkurenci mezi včelstvy a zároveň vytlačuje ostatní druhy opylovačů.
Přirozená pestrost krajiny pro zdraví včel a jejich mikrobiom
Snažme se vrátit včelám prostředí, na které byly po celá staletí zvyklé. Vytvoříme-li kolem sebe pestřejší a k přírodě šetrnější krajinu, pomůžeme nejen včelám samotným, ale také obrovskému množství dalšího hmyzu. Celkově tím také přispějeme k zachování zdravého a rozmanitého mikrobiomu včel, který je základem jejich vitality a odolnosti.
Z časopisu včelařství: Ing. Vojtěch Purnoch, Ing. Dalibor Titěra, CSc.